20 Mayıs 2014 Salı

3. Sınıf Okuma Anlama Metni "GÜVERCİNİN MACERALARI"

GÜVERCİNİN MACERALARI

       Anne güvercin ve yavrusu bir ağaca yuva yapmışlar. Ormanda dolaşan bir avcı, anne güvercini kanadından vurmuş.  Güvercinleri izleyen iki papağan varmış. Birisi mavi, diğeri kırmızıymış. Biri bir dalda diğeri ise başka bir daldaymış. Anne güvercin yere çakılırken mavi papağan onu kurtarıp kendi yuvasına götürmüş. Kırmızı papağanda yavru güvercini alıp kendi yuvasına götürmüş.
       Aradan 3 yıl geçmiş. Bizim yavru güvercin büyümüş. Güvercin uçarken bir avcı onu yakalamış. Avcı yakaladığı hayvanları hayvan dükkânına satarmış. Dokuz yaşında Can diye bir çocuk varmış. Can mahallelerinde top oynarken arkadaşının elinde bir kafes görmüş. Kafesin içinde bir papağan varmış. Can da bir kuş almak istemiş. Akşam babasıyla konuşmuş. Babasından para istemiş.
Ertesi gün sabahı Can kahvaltısının yaptıktan sonra babasından aldığı parayla hayvan dükkânına gitmiş. Avcının yakalamış olduğu güvercini almış. Aradan 3 yıl daha geçmiş. Can ile bizim güvercin çok iyi arkadaş olmuşlar. Can güvercinin adını da Tomi koymuş. Daha sonra Tomi:
     Ben ormana gitmek istiyorum, demiş.
Can önce izin vermemiş. Ama daha sonra izin vermiş. Tomi uçup ormanın derinliklerine kadar ilerlemiş. Ormanda gizli bir sığınak bulmuş. İçeri girmiş. Birde ne görsün! Bir sürü mavi papağan. İçlerinden annesini kolaylıkla bulabildi. Çünkü aralarında tek güvercin annesiydi.
Annesi:
Oğlum beni  mavi papağan yıllar önce buraya getirmişti, dedi.
İkisi de birbirine başından geçenleri bir bir anlatmışlar. Artık Tomi annesiyle birlikte yaşamışlar ve birbirlerinden hiç ayrılmamışlar.


Eren Deniz PEKGÖZ


2 yorum: