20 Mayıs 2014 Salı

3. Sınıf Okuma Anlama Metin "KÜÇÜK KEDİ"

KÜÇÜK KEDİ 

Melis daha 4 yaşındaydı ve bebekliğinden beri bir kedisi olsun istiyordu. Doğum gününe tam bir ay kalmıştı. Heyecandan zıp zıp zıplıyor, yerinde duramıyordu Meliscik. Kendine bir kedi alınacağını düşünüyordu belli ki.

Doğum günü gelmişti. Daha sabahtı. Beş yaşına girecekti bugün. Hemen anne ve babasının odasına girip yataklarında zıplamaya başladı. Annesi şaşırmıştı. “Deprem mi oluyar?” dedi uyku sersemliğiyle. “Yok yok anne, zıplıyorum sadece.” dedi Melis. Kahvaltılarını yaptılar. Öğle oluyordu. Melis’in arkadaşları yavaş yavaş gelmeye başladılar. Melis pastasını görünce öyle heyecanlandı ki, pastanın üzerine suratını batırdı. Herkes gülmeye başladı. Melis kirlenen üzerini değiştirdi ve yüzünü yıkadı. Herkes pastasını yemişti. Sıra hediyeleri açmaya gelmişti. Hediyelerden ilki bir elbiseydi. Melis buna pek sevinmedi. Onun asıl istediği bir kediydi. Arkadaşları elbiseyi incelerken o da ümitle beklediği kedinin kafesini arıyordu ama hala bulamamıştı. Daha sonra babasının elinde bir kafesle içeriye girdiğini gördü. Şimdi öyle zıplıyordu ki herkes ona bakmaya başladı. Hemen kafesi açtı. İçindeki yavru ve beyaz kediyi görünce sevinçten ağlamaya başladı. Herkes kafesin yanına toplandı. Kediye dokunabilmek için sıra olmuşlardı. Çok sevimliydi. 

Seneler geçti ve kedi de Melis de artık büyümüştü. Kedinin yavruları oldu. Melis yavrulardan birini en sevdiği arkadaşına verdi. Ne yazık anne kedi hastalanıp öldü. Melis’in adını Pamuk koyduğu o beyaz kedi artık yaşamıyordu. Ama hala Melis’in, yavrularının ve diğer herkesin kalbinde yaşıyordu. Pamuk’u hiç unutmadılar. 


Ece KÖMÜRCÜ


1- Melis’in doğum gününe ne kadar zaman kalmıştı? 

2- Melis kaç yaşına girecekti? 

3- Melis elbiseyi neden beğenmemiş olabilir? 

4- Kediyi kafesle eve kim getirdi? 

5- Melis’in doğum gününü ne zaman kutladılar? 

6- Melis’in annesi neden şaşırmıştı? 

7- Melis ne için heyecanlanmış olabilir? 

8- Metnin konusu nedir? 

9- Siz hangi evcil hayvana sahip olmak istersiniz? Neden… 

10- Evcil hayvanınız olsa ismini ne koymak isterdin? Neden…Hiç yorum yok:

Yorum Gönder