12 Şubat 2012 Pazar

EV HACZİNDE PATLAMA YAŞANIYOR


Ev HacziEv Haczi Uygulaması Bitiyorİcra İflas

KANUN TASLAĞI EV HACZİNDE PATLAMAYA NEDEN OLDU ! 

Borçlu ile aynı evde yaşayan insanların kullandığı eşyaların haczedilip muhafaza altına alınmasını yasaklayan kanun tasarısının mecliste görüşülmesi gecikince olan borçsuz ve suçsuz çocuk ve kadınlara oldu. Kanun tasarısının yasalaşacağını duyan icra avukatları kanun yürülüğe girmeden önce son bir kez daha haciz ve eşya kaldırma yapabilmek için icra dairelerinde evlere gitme kuyruğuna girdi. Yaşanan olumsuz hava şartlarına aldırmayan icracılar kar kış demeden ev ev dolaşıp eşya kaldırıyor.
Haciz ve icra yapmaya zaman yetmediğini bildiren icra memurları ise sabahtan akşama, hava kararıncaya kadar haciz yaptıklarını, karakollardan yeteri kadar polis desteği alamadıklarını, vatandaşın yoğun tepkisi olduğunu, yaşanan olumsuz durum karşısında çaresiz kaldıklarını; kış günü insanların evlerinin boşaltılmasının insani olmadığını ama görevleri gereği bu işlemi yapmaya mecbur olduklarını belirttiler. Haciz mahallinde özellikle çocuk odalarındaki çalışma bilgisayarı ve çalışma ekipmanlarını hedef alan icra avukatları ayrıca buzdolabı, ocak, mikrodalga, koltuk takımı ve çamaşır makinasını muhafaza altına alarak evdeki yaşamı durma noktasına getiriyor. Yediemin depoları ise durumdan oldukça memnun: muhafaza altına alınan eşyaların 1 yıllık kira parası peşin yatıyor , satılmayan yada sahip çıkılmayan eşyalarda onlara kalıyor. Bu arada bazı yediemin depolarının eski ve hantal eşyaları yer yok bahanesi ile kabul etmedikleride söyleniyor. Mevcut sıkıntılara dur diyebilmek için yasa taslağının biran önce kanunlaşması gerekiyor. Yargıda 3.reform paketi adı altında meclise sevk edilen icra iflas kanunundaki yeni düzenlemeler şuan meclis adalet komisyonunda ve sonuçlanmak üzere. Uzun tutukluluk süreleri gibi farklı yasa taslaklarınıda barındıran reform paketinin çıkması ile adliyeleri tıkayan ve işlemez hale getiren 2 milyon dosya tasviye edilmiş olacak.

İCRA GELİNCE KENDİNİ ATEŞE VERDİ
ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde 30 bin TL’lik borcu nedeniyle işyerine ve evine haciz için icra memurları gelen kuruyemiş dükkanı sahibi Mehmet Özkaya adlı esnaf üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdi. Haciz için eşyaların tespitini yapmak isteyen icra memurların işyerine girmesine izin vermeyen esnaf, bir bidon benzini işyeri içinde üzerine dökerek tutuşturdu. Özkaya, alev topu halinde yola fırladı. İtfaiye, polis ve vatandaşların çabasıyla üzerindeki alevler söndürülen Özkaya olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ambulansıyla hastaneye götürüldü. Hastanede tedaviye alınan Mehmet Özkaya’nın vücudunun büyük bölümünün yandığı belirtildi.Olay yerine gelen ve fenalaşan Süheyle Özkaya da vatandaşlar tarafından otomobille hastaneye kaldırıldı.İki çocuk babası Mehmet Özkaya’nın bir ay önce de tarım ilacı içerek intihar girişiminde bulunduğu belirtildi. Antalya’da kasaplık yaparken işten atılan ve 3 ayrı kredi kartına 14 bin lira borcu bulunan Şahin Gürmez, kapısına icra memurları dayanınca çıldırdı. Gürmez, kendini bir odaya kilitleyip bıçakla intihara kalkıştı. Ekmeğim bile yok! Gürmez, “Kriz var diye işten çıkardılar. Ne yapayım hırsızlık mı, yoksa gasp mı? Evde çocuklarıma yedirecek ekmeğim bile yok. Evde ne kadar eşyam var ki, siz de onları alacaksınız?” diye haykırdı. Gürmez’in eşi Hidayet, “Ne olursun kendine zarar verme” diye ağladı. Krizde işini kaybeden ve borca batan Şahin Gürmez, bıçakla kendini kesti. Kredi kartı borcu yüzünden evine icra gelen Şahin Gürmez, karşısında haciz memurlarını görünce intihara kalkıştı. Bıçakla göğsünü kesen Gürmez, “Param olsa öderim” diye bağırdı Antalya’da, 3 ayrı kredi kartına borcu bulunan 35 yaşındaki kasap Şahin Gürmez’in evine bir bankanın avukatları 3 bin 586 TL tutarındaki alacaklarına karşılık haciz işlemi için icra ve polis memurlarıyla birlikte geldi. Avukat Mustafa İşleyen, kasaplık yapan ancak çalıştığı otel kış sezonuna girdikten sonra kapanınca işsiz kalan Şahin Gürmez’e icra evrakını imzalatmak istedi. Bu arada haciz memuru da, evdeki buzdolabı, televizyon ve bazı eşyaları haczedeceğini söyledi. Bunun üzerine Gürmez kapıyı üzerinden kilitleyip eşini dışarı çıkardıktan sonra bıçakla intihar etmek istedi. Elindeki kasap bıçağıyla göğsünü kesen Şahin Gürmez, icra memurlarına, “Benim param olsa borcumu ödemez miyim? Kriz var diye işten çıkardılar. Ne yapayım hırsızlık mı, yoksa gasp mı? Evde çocuklarıma yedirecek ekmeğim yok diye bağırdı.

Kaynak: yenicekkanunu.wordpress.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder