24 Aralık 2011 Cumartesi

Yara Bandına Son


ABD'nin en önemli tıp fakültesinin yer aldığı Johns Hopkins Üniversitesi'nde araştırmacılar önemli bir buluşa imza attı.

Bilim adamları kan damarları aracılığıyla cildin kendi kendini tamir etmesini sağlayan bir jel geliştirdi. Jel su bazlı ve içeriğinde bir çeşit şeker bulunuyor. Bilim adamları bu jelin özellikle yanıklar sonucu oluşmuş yaralarda başarılı olacağını düşünüyor.
Fareler üzerinde yapılan çalışmada iki gruba ayrılan hayvanların bir kısmı bu jel ile tedavi edilirken diğer kısmı şu an insanlar üzerinde kullanılan ve ineklerden elde edilen kolajen ile tedavi edildi. Tedavinin ardından 3 hafta sonra jelin beklenenden daha iyi bir etki yarattığı görüldü. Şaşkınlık yaşayan araştırma ekibi insan vücudundaki yaralarda bu jelin daha iyi etki yaratacağı kanaatine vardı.

Araştırma ekibinin başında bulunan Sharon Gerecht bu jelin kemik iliğindeki kök hücre hasarını da tedavi edebileceğini düşündüğünü açıkladı. Gerecht; son olarak "araştırmamız açıkça gösteriyor ki bu hidrojel tek başına cilt tamirini yapabiliyor, damarların gelişimini hızlandırıyor" dedi.

Kaynak: Hürriyet


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder