10 Aralık 2011 Cumartesi

Suriye ile ticaret devam ediyor


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Şu anda bizim Suriye ile ticaretimizde hiç bir kısıltama yok, Suriye ile ticaretimiz devam ediyor” dedi.


Bakan Zafer Çağlayan, “2023'e Doğru Ekonomi Bölgeleri Çalıştayı” na katılmak için geldiği Gaziantep'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.    

Çağlayan, Suriye ile yapılan ikili ticarette Suriye Türkiye ticaretinin bütün kanallarının açık olduğunu söyledi.
     
Türkiye ile Suriye arasındaki ticaretin devam ettiğini işaret eden Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:

“Suriye ile ticaretimiz devam ediyor. Şu anda bizim Suriye ile ticaretimizde hiç bir kısıtlama yok. Suriye'ye yapılan ikili ticaret, Suriye Türkiye ticaretinin bütün kanalları açık. Yapılan sadece vergilerin yükseltilmesi. Diğer taraftan araç geçişlerindeki ücretler arttırılmıştır. Gümrüklerde de bir kaç gün engellemeler yaşanmıştır. Bu noktada bizim Türkiye'den gelen malların hiç birine bir kısıtlamamız olmamıştır.”Türkiye Suriye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın Suriye tarafından askıya alındığına dikkat çeken Bakan Çağlayan, şunları dile getirdi:

“Serbest Ticaret Anlaşması Suriye tarafından askıya alınmıştır. Ama Suriye ne yapıyorsa, kendine yapıyor ve yapmaya devam ediyor. Bu noktada bizim Türkiye olarak Suriye'den gelen malların, hiç birine bir kısıtlamamız olmamıştır. Bizim açıklamış olduğumuz, 7 bakan olarak bir araya gelerek değerlendirdiğimiz ve sayın Dışişleri Bakanı arkadaşımıza, bizim adımıza siz açıklayın dediğimiz açıklamanın dışında, hiç bir eylemimiz söz konusu değil.

Ancak, ben Serbest Ticaret Anlaşması'nın askıya alınmasını üç gün masamda beklettim. Üç gün Suriye yönetiminin normalleşmesini bekledim. Serbest Ticaret Anlaşması'nı gözden geçirmelerini bekledim. Ancak, baktım ki onlar bu konuda adım atmıyorlar, ben de Serbest Ticaret Anlaşması hakkındaki kararnameyi imzaladım. Başbakanlığı gönderdim. Zannediyorum ki ya imzalandı, ya imzalayacak sayın Başbakanımız tarafından. Biz de askıya alırız. Diğer taraftan, tarım ürünlerine vermiş olduğumuz tavizleri de şimdi askıya alıyoruz. Yani bu şey, siyah varsa beyaz da vardır.”

Bakan Çağlayan, şöyle devam etti:
“Biz bugüne kadar aldığımız kararlarda beklememizin sebebi, Suriyeli vatandaşları bir sıkıntıya sokmamaktı. Onlara bir sıkıntı yaşatmamak. Ama bu konuda Suriye yönetimi, kendi ayağına sıkar hale gelmiştir. Suriye kendi maliyetlerini yükseltmiştir. Şu anda ciddi maddi imkansızlıklar içindeyken, dışarıdan ithal ettiği ürünü daha pahalı alır hale gelmiştir. Yani hem paranız olmayacak, hem daha pahalı ürün alır hale geldi. Suriye yönetimi bu konuda son derece yanlış işler yapıyor. Maksadını aşan şeyler yapıyor. Ama, bizim ticaretimiz devam ediyor.

Bizim transit ticarette, yapılan engellemeden dolayı, bizim Suriye'den dolayı 4 tane 5 tane yolumuz var, Bizde by-pass çok. Mersin'den İskenderiye, Mersin'den Beyrut'a, Irak üzerinden Ürdün'e, Suudi Arabistan'a bunlardan hepsi ile ilgili çalışmalarımızı belli noktalara getirdik ve sistemimiz de işliyor. Süveyş Kanalı'nda geçme gibi elimizde, bir çok alternatif var. Arkadaşlarımız çalışıyor. İlgili ülkelerle görüşüyorlar.”

Suriye'ye yapılan yaptırımların bir çoğunun Arap Birliği ülkeleri tarafından yapıldığına dikkat çeken Bakan Çağlayan, “İhracatçılarımız için ulaşımdan dolaya bir maliyet artışı söz konusu olur ise bunu da telafi edecek bir çok yol vardır. Bu konuda da çalışmalar, gerekli görülürse yapılır. Ancak, şu anda bundan dolayı direk etkilenmiş firmalarımız yoktur. Bankacılık sisteminde de sıkıntı yok, olsa da artık Bankacılık Sistemi eskisi gibi değil. Agresif değil, saldırgan değil, sanayicilerin ve iş adamlarının yanında. Gaziantep'te etkilenen sektörler olabilir ama Türkiye sadece Gaziantep'ten ibaret değildir” şeklinde konuştu.
(ŞMÖ-MRT-TNÇ)
18:59 09/12/11

Kaynak: Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder