10 Aralık 2011 Cumartesi

Kuvvetli Bir Bağışıklık İçin Öneriler


Kış ayları geldiğinden beri çok sık hastalanmaya başladım. En ufak bir dikkatsizliğim griple sonuçlanabiliyor. Bu durumu atlatabilmek için ne yapmalıyım? D.T. / İstanbul 
Bbağışıklığınızı zayıflatan hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa, 65 yaşın üzerindeyseniz, mutlaka grip aşısı olarak işe başlayın.

UYKUYA ÖZEN GÖSTERİN 

 C vitamini en yaygın bağışıklık destekleri arasındadır. Ama soğuk algınlığında 500 mg'den yüksek dozları bir anda almayın.
 Fazlasının vücudunuzdan atılmaması için dozları günde iki-üç sefere bölün. Buna soğuk algınlığının hem süresini hem de şiddetini azaltan çinkoyu ekleyebilirsiniz.
 Probiyotiklerin gribe karşı da koruma sağladığı biliniyor. Bu durum özelliklelaktobasillus içeren probiyotik desteklerinde geçerli.
 Vücudun enfeksiyonlara ve toksinlere karşı direncini arttıran umclaoba, astragalus ile ekinezyayı hekiminize danışarak kullanın.
 Moral bozukluğu bağışıklığı zayıflatır. Uykunuza ve sevdiklerinizle vakit geçirmeye özen gösterin. ***
Gazlı ve şekerli içecekler gençleri öfkeli yapabilir

18 yaşındaki oğlum agresif tavırlarıyla hem kendisini hem deçevresindekileri zor durumda bırakıyor. Bir anda bu kadar agresif olmasının sebebi ne olabilir? G.C. / İzmir 

Uzun yıllardır yapılan çalışmalar, alkolün gençleri agresif ve şiddet içeren davranışlara yönlendirebileceğini göstermişti. Ancak son dönemde, Harvard Üniversitesi'nde yaklaşık 2 bin 700 kişi üzerinde yapılan Boston Gençlik Araştırması'na göre, şekerli ve gazlı içecekler de ruh sağlığını bozuyor.

YAN ETKİLER 
Özellikle şeker yüklü içecekleri aşırı kullanan ergenlerde agresif davranışlar artıyor. Üstelik burada doza bağlı bir etki söz konusu. Yani ergenler ne kadar fazla bu içecekleri tüketirse, psikolojik yan etkiler de o kadar artıyor. Günde 2-3 tane şekerli ve gazlı içecek tüketimi, arkadaşlara karşı şiddet içeren davranışları yüzde 59, ailedeki çocuklara olan agresif hareketleri ise yüzde 45'e varan oranda yükseltiyor.

DEPRESİFLİK 
Bu çocuklarda uyku sorunları, depresif ruh hali gibi sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle çocuk ve ergenlerin beslenme alışkanlıklarını, abur-cubur tüketimlerini, kilolarını gözlemlerken, içecekleri de unutmayın. Onları doğal içeceklere yöneltin. 
***
Uyku apnesine Akdeniz diyeti

Son birkaç aydır uyku apnesi problemi yaşıyorum. Bu sorundan, daha sağlıklı ve raha bir uyku uyuyabilmek için ne tarz şeylere dikkat etmeliyim? S.B. / Ankara 

Uyku apnesi veya gece horlamalarına eşlik eden solunum durmaları, ciddi bir sağlık sorunudur.

SİGARAYI BIRAKIN 
Uyku apnesi; sabah yorgunluğu, konsantrasyon ve hafıza problemleri, yüksek tansiyon ve depresyon gibi birçok probleme yol açar. Özellikle sigara, uyku apnesi riskini üç kat artırdığından, mutlaka bırakın. Alkol tüketiminizi kısıtlayın. Uyku apnesi, kilo fazlalığı ve obezite yaşayanlarda sık görülür. Mutlaka sağlıklı bir kilo aralığına inin. Yüksek şeker ve tansiyonunuzu kontrol altında tutun. Bir araştırmaya göre, Akdeniz diyeti de uyku apnesini azaltıyor. Tam tahıllı gıdalar, taze sebze-meyve, balık, zeytinyağı gibi gıdaları beslenmenize katın. Hayvansal yağları, şekeri, işlenmiş et ürünlerini ve kızartmaları kısıtlayın.

Kaynak: sabah.com.tr


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder