13 Kasım 2011 Pazar

Sağlık Olmadan Hiç Bir Şey Olmaz


Her Şeyin Başı Sağlık

Hava değişiminin fazla olduğu şu günlerde nelere dikkat etmeliyim? Acaba bugün yağmur yağacak mı? Dışarı çıkarken neler giymeliyim acaba? Gibi bir çok soru gelir aklımıza. Peki ne yapmalıyız.

Biliyoruz ki bu günlerde hava değişimi fazla. Bu da bizim hava koşullarına nasıl ayak uyduracağımız konusunda bazı sıkıntılarımız oluyor. Veya bazı kimseler gibi dikkat etmeyip şifayı kapıyoruz. Ama biliyoruz ki sağlık olmadan hiçbir şey olmuyor. Onun için sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. En başta kıyafet seçimlerimiz çok önemli. Tabiki de beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor.
Özellikle sabah bir kaşık aç karna bal yemek hastalığa yakalanmaktan bizi korur. Düzenli olarak, öğünleri atlamadan beslenmek gerekir. En önemlisi de sabah kahvaltısını yapmayı ihmal etmemeliyiz.

Elbiselerden söz ederken onu kendimiz havanın şartlarını gün içinde değişimleri dikkate alarak seçmeliyiz. Ayrıca hastalığı kaptığımız vakitlerden birisi de geceleyin. Yatarken odanın sıcaklığı önemli. Doğalgazlı evlerde sıcaklık sabit olduğu için pek problem olmayabiliyor. Ancak soba ile ısınan evlerde akşam sobayı yaktığımız için içeri sıcak oluyor ancak; ilerleyen saatlerde odanın soğumasıyla bir takım sıkıntılar oluşabiliyor. Çünkü akşam sıcakken üstümüzü tam olarak örtmüyoruz ama; ilerleyen saatte hava soğuyunca o zaman işte şifayı kapıveriyoruz. Birde yataktan kalktığımızda kısa kollu pijamalarla hastalığa davetiye çıkarıyoruz. Peki ne yapmalıyız? Bir kazak gibi giyeceği yastığımız altına koyarsak sabah kalktığımızda onu hemen giyersek soğuktan korunuruz. Yastığın altına koyduğumuz zaman kazağında sıcaklığını artırmış oluruz. Tabiki de terliklerimiz de yatağımızın yanında hazır olmalıdır.

Sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağlık olmadan hiçbir şey olmaz. Son olarak Kanuni’nin o meşhur beytini hatırlayalım;

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder