28 Ağustos 2011 Pazar

Yunanistan Hakkında Kısa Bilgi


YUNANİSTAN 
Bayrak - Arma
Bayrak    Arma 
 Konum
Map of Greece
Başkenti
=
 Atina
Dili
=
 Yunanca
Yönetim Biçimi
=
 Cumhuriyet
Yüzölçümü
=
 131 990 km2
Nüfusu
=
 11 306 183
Para Birimi
=
 Euro
Telefon Kodu
=
 30
Kısa Bilgi
Yunanistan; Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyesi Yunanistan, Türkiye'nin batı komşusudur. Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti ile de sınır paylaşmaktadır.
Osmanlı Devletinin zayıflaması sürecinde, 19. yüzyılın büyük emperyal devletlerince İstanbul'un idaresinden çıkartılarak kurulan 28 yeni devletten biridir.

Yunanistan adı antik İyonya'nın  Arapça ve Farsça söyleniş şeklinden gelir.
Orta Çağ'da Bizans İmparatorluğu ve sonra Osmanlı Devleti dönemlerinde Romalı anlamına gelen Rum adı kullanıldı. Bu isim bugün daha çok Kıbrıs'nın güneyi, İstanbul ve Ege'deki Yunan asıllı halkı ifade etmek için kullanılmakta, Yunanistan'da yaşayanlara sıkça yapılan bir hata ile Yunanlı denilmektedir. Bunun yerine hem bu milletten olan kişiyi ifade etmek hem de Yunanistan'a ait olduğunu belirtmek için Yunan sözcüğü kullanılır. 
Yunanistan, 1981'den beri Avrupa Birliği, 1952'den beri NATO, 1961'den beri OECD, 1995'den beri Batı Avrupa Birliği ve 2005'den beri Avrupa Uzay Ajansı üyesidir. Atina ülkenin başkenti; Selânik, Patras, Kandiye, Volos, Yanya, Yenişehir,Kavala ve Vodina ülkenin diğer büyük şehirleridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder