11 Ağustos 2011 Perşembe

VATAN TOPRAĞI KİTABININ ÖZETİ (Mükerrem Kamil SU)

VATAN TOPRAĞI (Mükerrem Kamil SU)


Kitabın Karakterleri:Cahit,Müdire,Hanım,Nuri Bey
Kitabın konusu: Kurtulus Savası yıllarında,küçük bir çocuk olan Cahit,kasabanın kurtulusu için yasından ve boyundan büyük isler yapar.Bu nedenle kahramanlıgı dillere destan olur.Aynı Cahit,büyüyünce babası gibi subay olur ve Türk Ordu’su ile birlikte Kore’ye gider.

Kore’de bulunmakta iken,okudugu okulun müdiresi ve ögrencileri tarafından 23 Nisan hediyesi olarak kendisine,okulun bahçesindeki kendi dikmis oldugu agaçtan bir dal ve altındaki topraktan bir avuç gönderilir.
Kitabın Özeti: 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklasıyordu.Cumhuriyet Ilkokulu ögrencileri Kore’de bulunan askerlerimize armagan göndereceklerdi.Bu istege bütün okul katılmıstı.Müdire hanımında özel bir armaganı vardı.Özenle hazırlanmıs armaganın üzerine “Yüzbası Cahit Eser”yazılmıstı.
Çocuklar bu ismi merak edince okulun seref kösesinde resmi olan küçük Cahit’in hayat hikayesini müdire hanım anlatmaya baslar.

Kurtulus Savasının ilk yıllarında kasaba düsman tarafından isgal edilir.Aynı kasabada bulunan ögretmen ile Komutan Yüzbası Nuri Bey’in oglu küçük Cahit,düsmanla ilgili bilgileri,Türk Ordusuna çesitli tehlikeleri göze alarak ulastırırlar.Onların bu çalısmaları sayesinde,Türk Ordusunun düsmanı yenmesi kolaylasır ve kasaba kurtarılır.Kurtulus Savasının bu küçük kahramanı su an ise Kore’de Yüzbası Cahit Eser olarak görev yapmaktadır.

Simdi çocuklar ve müdire hanım iste bu zamanın küçük kahramanına bir hediye göndermek üzere hazırlık yapmıs- lardır.Yaptıkları hediye paketinin içine,bütün okula ait bir hediye vardır.Bu hediye,bir agaç bayramında küçük Cahit’in okulun bakçesine dikmis oldugu mavi çam agacından minik bir dal parçası ve bir avuç topraktır.Bu dal ve toprak yurdundan binlerce km. uzakta savasmakta olan Yüzbası Cahit Eser’i çok mutlu edecektir.
Çocuklar çok duygulanmıslardır.içlerinden biri “okul topragı bu bir avuç vatan topragı”diyerek bütün arkadaslarının hislerine tercüman olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder