6 Ağustos 2011 Cumartesi

Van İli Tanıtımı


Van   -   No : 65

Van İli
Van ilinin konumu

İdari Teşkilat
Van districts.png


İstatistikler
Nüfus
1.050.000[1]
― Şehir nüfusu
511.678[1]
― Köy nüfusu
467.993[1]
Yüzölçümü
19.069 km2 km²
Nüfus yoğunluğu
51.38 kişi/km²
Genel bilgiler
Bölge
Doğu Anadolu Bölgesi
Alan kodu
0432


Van, Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin en kalabalık ilidir. İl nufusu TÜİK 2009 verilerine göre 1.050.000 kişidir. Kent merkezi 360.810 nüfusa sahiptir. Kuzeyden Ağrı, batıdan Bitlis, güneybatıdan Siirt, güneyden Hakkari illeriyle, doğudan da İran'la sınırlıdır.


Coğrafya 

Van, yüzölçümü açısından ülkemizin en büyük illerinden biridir. Büyük bölümü yüksek, engebeli ve dağlık alanlardan oluşan Van'da yerleşmeye elverişli alanlar sınırlıdır. Van ilini etkisi altında tutan sert iklim, başlıca ekonomik uğraş olan tarımsal üretimin çeşitlenip gelişmasine olanak tanımaz.

Tarih 

Van'ın tarihi MÖ 7000 yıllarına kadar uzanır. Van Kalesinin 6 km güneyinde bulunan Tilki tepe ve Van Gölü'nün kuzeyindeki Ernis Mezarlıklarında yapılan kazılarda Kalkolitik, Bronz ve Demir devrine yerleşmişlerdi. Sonra Urartular, Medler, Persler, Büyük İskender, Selevkoslar, Ermeniler[2], Partlar, Romalılar,Sasaniler ve Bizans hakim olmuştur. M.S. 675 yılında Müslümanlar bu bölgeyi fethetmiş, daha sonra bölge yine Bizanslılara, bunları yenen Selçuklulara ve sonrada İlhanlılara, Celayirîler, yüzyılın ortalarına kadar sürmüş, Asurlar bu dağlık ve zor arazi şartlarına sahip bölgeyi egemenlik altında tutmuşlardır. Van 19. yüzyıla kadar Ermeni, Türk, Kürt, Arap nüfus yaşamıştır. 19. yüzyıla kadar merkeze uzak köylerde diğer milletlerle birlikte yaşamış, ancak 20. yüzyıl başlarına doğru kente yerleşmeye başlamışlardır. Şehirde hakim bir aşiret yoktur. Gelenekleri Osmanlı ve İran etkisinde gelişmiştir. Van bütün medeniyetlerin ve halkların bir arada yaşayabildiği güzide bir coğrafyadır. Halkın büyük çoğunluğu Ermeni ve Türk kökenliydi. Köylerde sınırlı sayıda Kürt yaşamaktaydı. 80'lerden sonra terör sorunu nedeniyle Van'da yaşayan Türk kökenli vatandaşlar batıya göç etmek zorunda kalmış; onların yerlerini köylerden şehir merkezlerine göçen Kürtler almıştır.

İlçeleri 

Van ilinin ilçeleri toplam 12'dir.

 1. Van (merkez)
 2. Bahçesaray
 3. Başkale
 4. Çaldıran
 5. Çatak
 6. Edremit
 7. Erciş
 8. Gevaş
 9. Gürpınar
 10. Muradiye
 11. Özalp
 12. SarayHiç yorum yok:

Yorum Gönder