26 Ağustos 2011 Cuma

Mali Hakkında Kısa Bilgi


MALİ 
Bayrak - Arma
Bayrak      Arma 
Konum 
Başkenti
=
 Bamako
Dili
=
 Fransızca
Yönetim Biçimi
=
 Cumhuriyet
Yüzölçümü
=
 1 240 192 km2
Nüfusu
=
 14 517 176
Para Birimi
=
 CFA Franc
Telefon Kodu
=
 223
Kısa Bilgi
Mali, ya da resmî adıyla Mali Cumhuriyeti, Batı Afrika'da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Mali, Afrika'nın en büyük yedinci ülkesidir. Kuzeyde Cezayir, doğuda Nijer, güneyde Burkina Faso ve Fildişi Sahili, güneybatıda Gine ve batıda Senegal ve Moritanya ile sınır paylaşmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık 1.240.000 km2 ve tahminî nüfusu neredeyse 14.000.000 kişi. Ülkenin başkenti Bamako'dur.
Sekiz ayrı bölgeden oluşan Mali'nin kuzeydeki sınırları Sahra Çölü'nün tam ortasına ulaşır. Ülke nüfusun çoğunun yaşadığı yeri olan güneydeki bölgede ise, Nijer ve Senegal nehirlerini içermektedir. Ülkenin ekonomik yapısının başlıca sektörleri tarım ve balık tutma sektörleridir. Mali'nin bazı doğal kaynakları altın, uranyum ve tuz. Mali, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak sayılmaktadır.
Günümüzün Mali Cumhuriyeti, bir zamanlar üç tane Batı Afrika imparatorluğunun bir parçasıydı: Gana İmparatorluğu, Mali İmparatorluğu (ülkenin ismi bu imparatorluktan türetmiştir) ve Songhay İmparatorluğu. 19. yüzyılın sonuna doğru Mali, Fransız idaresinin altına alınarak Fransız Sudanı'nın bir parçası oldu. 1959'da Mali, Senegal ile Mali Federasyonu olarak bağımsızlığını kazandı. Bir sene sonra Mali Federasyonu bağımsız Mali devleti oldu. Uzun bir tek-partili dönemden sonraki 1991 darbesinin ardından yeni bir anayasa yazıldı ve Mali demokratik, çok-partili bir devlet oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder