25 Ağustos 2011 Perşembe

Kongo Cumhuriyeti Hakkında Kısa Bilgi


KONGO CUMHURİYETİ 
Bayrak
Bayrak 
Konum 
Congo republic sm04.png
Başkenti
=
 Brazzaville
Dili
=
 Fransızca
Yönetim Biçimi
=
 Cumhuriyet
Yüzölçümü
=
 342 000 km2
Nüfusu
=
 3 650 000
Para Birimi
=
 CFA Franc
Telefon Kodu
=
 242
Kısa Bilgi
Kongo Cumhuriyeti, orta batı Afrika'da Atlas Okyanusu kıyısında bir ülkedir. Başkenti Brazavil olup nüfusu 2.954.258, yüzölçümü ise 342.000 km²'dir. Komşuları Angola, Gabon, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'dir.
Eski bir Fransız sömürgesi olan Kongo, bağımsızlığını 1960 yılında ilan etti. Benzerlik nedeniyle, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (eski adı Zaire) Kongo-Kinshasa, Kongo Cumhuriyeti ise Kongo-Brazzaville olarak da adlanmaktadir.

Doğal yapı:Tropik bir iklimin hüküm sürdüğü Kongo'nun yaklaşık %65'i,kum ve çakıl içeren iri taneli topraklarla kaplıdır.Çok geniş ormanlarında goril,şempanze,maymun,filler mevcuttur.

Ekonomi:Kongo petrol yatakları sayesinde gelişmiş bir ekonomiye sahiptir.Ancak petrol'e bağımlılık ülke ekonomisine ne yarar veriyor nede fayda sağlıyor.Yabancı firmaların desteğiyle çıkarıln petrolden elde edilen gelir ülkenin iç işlerinde kullanılmaktadır.Tarım faalliyetleri ise şekerkamışı,tütün kakao ve kahvedir bu ürünler dış stım ürünleridrir.Kongo ayrıca maden yönündende de zengin bir ülkedir.Çok kaliteli demir cevheri,kurşun,kalay,çinko,bakır bu ülkenin önemli Madenleridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder