19 Ağustos 2011 Cuma

III. Osman (Saltanatı: 1754-1757)


III. Osman (25. Osmanlı Padişahı)

OsmanIII.jpgSultan Üçüncü Osman 2 Ocak 1699 günü İstanbul'da doğdu. Babası Sultan İkinci Mustafa, annesi Şehsuvar Valide Sultan'dır. Şehsuvar Valide Sultan Rusdur. Tahta çıktığı 56 yaşına kadar sarayda hapis hayatı yaşadığı için sinirli bir yapıya sahip oldu. Ancak yine de şefkat ve merhamet sahibi, özellikle yalanı ve rüşveti sevmeyen bir insandı.

Sultan Üçüncü Osman'ın musikiden nefret ettiği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırdı. Sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmak istemediği için ayakkabılarına demir ökçeler taktırmıştı. Ökçelerden çıkan sesi duyan cariyeler padişahın geldiğini öğrenip yoldan çekiliyorlardı. 2 yıl, 10 ay, 18 gün saltanat sürmüş bu süre içinde yedi tane veziri azam değiştirmiş, dönemi boyunca içte ve dışta barış ve huzur yaşanmıştır.


Sultan Üçüncü Osman'ın zaman zaman kıyafet değiştirerek halkın arasına karıştığı bilinmektedir. 30 Ekim 1757'de vücudunda çıkan bir çıbanın verdiği hastalıkla vefat etti. Cenazesi Yeni Camiye Sultan Birinci Mahmud Han'ın yanına defnedildi.


Zamanında yaşanmış mühim hadiseler şunlardır:
1755'te haliç dondu. Aynı sene İstanbul'un yarıdan çoğunun zarar gördüğü bir yangın meydana geldi.Bir sene sonra ikinci bir yangında 4000' e yakın ev yandı. Birinci Mahmud'un inşaa ettirdiği Nuruosmaniye Camii bu devirde (1755) ibadete açıldı.


Çocuğu yoktur...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder