8 Ağustos 2011 Pazartesi

İbni Cessar Hayatı, Biyografi


İbn-i Cessar Kimdir

Tunuslu Müslüman doktor olup cüzzam hastalığını teşhis ederek tedavisini yaklaşık bin yıl önce bulmuştur. Onca kitaptan ve seyahatlerinden edindiği bilgileri, cüzzamın sebep ve tedavileriyle ilgili olan ‘Fakirler İçin Seyahat Kitabı’ adı altında toplamış, tıp tarihinde bir çığır açmıştır.
Bu kıymetli kitapta ayrıca yolculuk esnasında sık sık karşılaşılan hastalıkların sebeplerini, teşhis ve pratikte uygulanabilecek tedavi yöntemlerini açık bir dille anlatmıştır.Tıbbî uygulamaları ve verdiği eserlerle kısa sürede aranan hekimler arasına giren Cessar’ın kitapları çok geçmeden Latince, Yunanca ve İb-ranice’ye çevrildi. Fakat mütercimlik yapan Konstantin isimli bir kitap korsanı, bu eserleri bir güzel yürütüp ‘Viaticum’ adıyla kendine mal etti. Daha sonra kendisini sevmeyen Demetrius isimli Sicilyalı mütercim tarafından bu hırsızlık ortaya çıkarıldı. Kitabın korsan baskısını yaparken enselenen Konstantin’in zaptiyeler tarafından götürülürken “Eğitim şart!” diye bağırdığı kafadan atılmaktadır.

Gittiği ülkelerde karşılaştığı tüm hastalıklara teşhis koyup tedavilerini bulan İbni Cessar, 1009 tarihinde vefat etmiştir.

10. yy sonlarında ayrı bir tedavi uyguluyordu. Özel yerlerde tedavi edip bulaşmayı engellerdi. Hâlbuki Avrupa’da cüzamlılar ıssız adalara terk edilirlerdi. Bu doktorun ceylan derisine yazdığı yazılar 12,500 kiloyu bulur. Kitaplarının ağırlığı 10 ton kadardır. 1000′li yıllardı. Öteden beri insanları kasıp kavuran, yüzlerce, binlerce kişinin ölümüne sebep olan, salgın bir hastalık vardı. Bu hastalığın deride bir takım urlar meydana getiriyor, yer yer kangrenlere sebep oluyor. Hastanın vücudunu kemirip harap ediyor, ölümlere yol açıyordu.

Cüzamlıların ölümle baş başa olduğu devirde bir Müslüman doktor çıktı. Bu dehşetli hastalığın teşhisini yaptı, sebeplerini inceledi ve tedavi şekillerini gösterdi. Ve bütün bildiklerini ilim dünyasının faydalanabileceği bir kitapta topladı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder