27 Ağustos 2011 Cumartesi

Finlandiya Hakkında Kısa Bilgi


FİNLANDİYA 
Bayrak - Arma
Bayrak     Arma 
 Konum
Provinces of Finland
Başkenti
=
 Helsinki
Dili
=
 Fince, İsveççe
Yönetim Biçimi
=
 Cumhuriyet
 Yarı Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü
=
 338 145 km2
Nüfusu
=
 5 359 538
Para Birimi
=
 Euro
Telefon Kodu
=
 358
Kısa Bilgi
Finlandiya ya da resmî adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey ülkesi. İskandinavya yarımadasındadır, başkenti Helsinki'dir. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer alır.

Finlandiya topraklarının en büyük özelliği arazi yapısıdır. Ülkenin çoğunluğu ovadan oluşur. Tepelik ve dağlık yapı çok ender rastlanır. Genellikle ülkenin kuzey-batı kısmında görünür. Halti dağı Finlandiya'nın en yüksek dağı olarak Laponya'da Norveç, İsveç ve Finlandiya sınırlarının kesiştiği noktaya yakın yerde bulunur.
Tatlı su kaynakları açısından çok zengindir. Doğu Finlandiya bölgesinin çoğu göllerden oluşmaktadır. Bunun en büyük örnekleri Saimaa gölü (Doğu Finlandiya) ve İnari gölü (Laponya). Aynı anda Kemi ve Oulu ırmakları gibi kaynaklar da bulunuyor.
Ülkenin coğrafi koordinatlarından dolayı ister istemez soğuk bir iklimin hakimiyeti gözükmektedir. Rusya sınırlarına ne kadar yaklaşılırsa ve ne kadar kuzeye doğru çıkılırsa o kadar iklim sertliğini gösterir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder