25 Ağustos 2011 Perşembe

Fas Hakkında Kısa Bilgi


FAS
Bayrak - Arma
Bayrak  Arma  
 Konum
Başkenti
=
 Rabat
Dili
=
 Arapça
Yönetim Biçimi
=
 Anayasal Monarşi
Yüzölçümü
=
 446 550 km2
Nüfusu
=
 32 725 847
Para Birimi
=
 Fas Dirhemi
Telefon Kodu
=
 212
Kısa Bilgi
Fas, Kuzey Afrika'da bir Arap ülkesidir. Başkenti Rabat'tır. Fas'ın komşuları Batı Sahra ve Cezayir'dir, İspanya ile arasında Cebelitarık Boğazı yer alır.
Hem Akdeniz'e hem Atlas Okyanusu'na kıyısı olup, Afrika'nın Avrupa'ya yaklaştığı uçta yer alır. Afrika'nın en ucundaki Tanca şehri Fas'a ait ise de Fas topraklarındaki Ceuta ve Melilla İspanya'ya aittir. Yönetim şekli krallıktır.

Başkent dışındaki diğer büyük şehirleri: Casablanca, Fes ve Marakeş'tir. Kuzey Afrika'da yer alan Atlas Dağları Fas topraklarından başlamakta olup, bu dağ sırasının Fas'taki yüksekliği 4000 m'yi geçmektedir. Fas ayrıca güneyindeki Batı Sahra üzerinde hak iddia etmekte ve burayı 1975'ten bu yana yönetmektedir. 1975 yılında 'Yeşil Yürüyüş' adını verdikleri bir yürüyüş hareketi ile ellerinde sadece Kur'an'larla, silahsız olarak çöle girmişler ve bu hareketleri sonucu hiçbir direnişle karşılaşmadan çölün hakimiyetini kazanmışlardır.
Ülke isminin kendi dilindeki anlamı "El-Magrip" yani en batıdaki yer anlamına gelmekle birlikte arapçada akşam demektir.Türkçe'ye Fas olarak geçmesinin nedeni ise ülkede bulunan Féz şehrinde eskiden Osmanlı Fes leri üretilirmiş,bu isim zamanla kalıplaşıp Fas ismini almıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder