27 Ağustos 2011 Cumartesi

Birleşik Krallık Hakkında Kısa Bilgi


 BİRLEŞİK KRALLIK
Bayrak - Arma
Bayrak     Arma
Konum 
Başkenti
=
 Londra
Dili
=
 İngilizce
 Galce
 İrlandaca
 İskoç Dili
 Kernevekçe
 Manskça
Yönetim Biçimi
=
 Federal Parlamenter 
 Monarşi
Yüzölçümü
=
 244 820 km2
Nüfusu
=
 61 373 000
Para Birimi
=
 Pound Sterling
Telefon Kodu
=
 44
Kısa Bilgi
Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Avrupa'nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke.Ülkenin ismi, gerek ülke içinde, gerekse uluslararası camiada genellikle Birleşik Krallık olarak kullanılır. Büyük Britanya sözcüğü de zaman zaman Birleşik Krallık anlamında kullanılır. Birleşik Krallığın kurucu unsurlarından oluşmuş, en gelişmiş ve kalabalık ülkesi olan İngiltere'nin ismi ise birçok yabancı medya kuruluşunda ve zaman zaman da resmi kanallarda Birleşik Krallık yerine kullanılır.Ülkenin vatandaşları için kullanılan resmi tanımlama Britanyalıdır. Bununla birlikte İngiliz sözcüğü de uluslararası camiada yaygın olarak kullanılır.
Birleşik Krallık dört devletten meydana gelir: Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda. Bu devletlerin, İrlanda Adası'ndaki Kuzey İrlanda hariç, hepsi Büyük Britanya adasındadır. Bunların haricinde krallığa ait irili ufaklı bir çok ada vardır. Wight Adası, Lundy, Scilly Adaları, Anglesey ve Hebrid Adaları, Orkney Adaları ve Shetland Adaları bunlardan bazılarıdır.

Man Adası ve Manş Adaları coğrafi olarak krallığa bağlı olsa da, resmi açıdan özel statüleri vardır. Resmi olarak krallığın parçası sayılmazlar, ancak monarka bağımlıdırlar. Bu adalar Avrupa Birliği'ne dahil değildirler.
Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu döneminde kapsadığı çok geniş coğrafya nedeniyle "güneş batmayan imparatorluk" olarak anılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder