14 Ağustos 2011 Pazar

Bilgisayar mühendisliği


Bilgisayar mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği, temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veritabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır.
Bilgisayar mühendisleri, programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım - donanım tümleştirmesi eğitimi alırlar. Yazılımların neyi yapabileceği neyi yapamayacağı , yazılımların belirli bir görev üzerinde nasıl etkili bir verim gösterebilecekleri , yazılımların saklanmış bir veriyi nasıl yazıp okuyabilecekleri , yazılımların nasıl daha akıllı çalışabilecekleri, insan ve yazılımların birbirleriyle nasıl bir iletişim içerisinde olacakları konuları üzerinde ve ASIC, FPGA, devre tasarımı ile donanım-yazılım entegrasyonu alanlarında çalışırlar.

Eğitim ve çalışma yaşamı
Türkiye'de bilgisayar mühendisi olabilmek için kişiler üniversitelerin 4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümlerinde eğtim alırlar ve bu eğitimi tamamlayanlar bilgisayar mühendisi ünvanını alırlar. Bilgisayar mühendisleri, Türkiye'de Elektrik Mühendisleri Odası'na üye olurlar. 2009'da, ABD'de yeni mezun bir bilgisayar mühendisinin ortalama yıllık maaşı 61.738$'dı.

Türkiye'de bilgisayar mühendisliğinin geçmişi
Türkiye'deki bilgisayar mühendisliğinin kuruluşunun temelinde Elektronik Hesap Merkezleri yatmaktadır. Türkiye'de bir üniversitede ilk kez bilgisayar İstanbul Teknik Üniversitesi'nde kullanılmaya başlanmıştır. Hacettepe Enformatik Enstitüsü ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektronik Hesap Bilimleri bölümleri kurulduktan sonra üniversitelerindek bilgisayar mühendisliği bölümlerinin çekirdeğini oluşturmuştur. 1977 yılında Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversiteleri ilk kez bilgisayar mühendisliği eğitimine lisans düzeyinde başlamıştır. İTÜ'de 1980 yılında Elektrik elektronik fakültesi bünyesinde, Ege ve Yıldız Teknik Üniversiteleri'nde 1982 yılında mühendislik fakültesinde bilgisayar mühendisliği eğitimi başlamıştır. 2009 yılı itibariyle 72 üniversitede bilgisayar mühendisliği eğitimi verilmektedir.

Dünya'da bilgisayar mühendisliğinin geçmişi
Bilgisayar mühendisliği dalının doğuşu ve ilgili çalışmalar 20. yüzyılın çok öncelerine gitse de çağdaş makineler ve çağdaş bilgisayar mühendisliği 20. yüzyılda gelişmiştir. 1920'lerden itibaren bu alanda gelişmeler gösterildi. Özellikle Alan Turing bu dalın kurucularından sayılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder