4 Ağustos 2011 Perşembe

Asaleten Genelkurmay Başkanlığına Getirilen Orgeneral Necdet Özel Kimdir?

Asaleten Genelkurmay Başkanlığına Getirilen 
Orgeneral Necdet Özel Kimdir?

Genel Kurmay Başkanlığı'na vekalet eden Orgeneral Necdet Özel, 1950 yılında Ankara'da doğdu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan ve Genel Kurmay Başkanlığı'na vekalet eden Orgeneral Necdet Özel, 1950 yılında Ankara'da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulundan, 1970 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1978 yılına kadar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu. Kurmay subay olarak sırasıyla; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargâhında Harekât Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliğinde Şube Müdürlüğü ve Genel Sekreterlik, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı, 17'nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.


Orgeneral Necdet Özel, 1995 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti ve bu rütbede 172'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Harekât Dairesi Başkanlığı yaptı ve 1999 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Necdet Özel, Tümgeneral rütbesi ile 39'uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ile Kara Harp Akademisi Komutanlığı yaptı ve 2003 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 7'nci KolOrdu Komutanlığı ve K. K. Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı yaptı ve 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2007- 2008 yılları arasında Ege Ordusu Komutanlığı, 2008- 2010 yılları arasında da 2'nci Ordu Komutanlığı yapan Özel, 4 Ağustos 2010 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı. TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kırgızistan Kahraman Madalyası, Romanya Askerî Yüksek Liyakat Madalyası ve Moğolistan Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Necdet Özel, Kamuran Özel ile evli ve bir çocuk babası.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder