17 Ağustos 2011 Çarşamba

60. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti


60. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti


Türkiye Cumhuriyeti 60. Hükûmeti, 2. Erdoğan Hükûmeti (29 Ağustos 2007 - 14 Haziran 2011) olarak da isimlendirilen hükümettir. 


12 Haziran 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 60. Hükümet'in istifasını vermesi ile son bulmuştur.


22 Temmuz 2007 Erken Genel Seçimleri'nden sonra kurulan hükümettir. Hükümet 29 Ağustos 2007'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmış olup Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra aşağıdaki bakanlardan oluşmaktadır. Ancak 1 Mayıs 2009 günü bu hükümette kısmî bir makam değişikliğine gidilmiştir.



Başbakan
Recep Tayyip Erdoğan 29 Ağustos 2007-


Bakanlıklar Arası Koordinasyon, İnsan Hakları ve Kıbrıs'tan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
Cemil Çiçek 29 Ağustos 2007 -


Vakıflardan ve TRT'den Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
Hayati Yazıcı 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Bülent Arınç 1 Mayıs 2009 -


Ekonomiden, Bankalardan ve Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
Nazım Ekren 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Ali Babacan 1 Mayıs 2009 -


Dışişleri Bakanı
Ali Babacan 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Ahmet Davutoğlu 1 Mayıs 2009 -


İçişleri Bakanı
Beşir Atalay 29 Ağustos 2007 -


Maliye Bakanı
Kemal Unakıtan 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Mehmet Şimşek 1 Mayıs 2009 -


Adalet Bakanı
Mehmet Ali Şahin 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Sadullah Ergin 1 Mayıs 2009 -


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı
Hilmi Güler 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Taner Yıldız 1 Mayıs 2009 -


Tarım ve Köyişleri Bakanı
Mehdi Eker 29 Ağustos 2007 -


Kültür ve Turizm Bakanı
Ertuğrul Günay 29 Ağustos 2007-


Sağlık Bakanı
Recep Akdağ 29 Ağustos 2007-


Milli Eğitim Bakanı
Hüseyin Çelik 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Nimet Çubukçu 1 Mayıs 2009 -


Milli Savunma Bakanı
Vecdi Gönül 29 Ağustos 2007-


Sanayi ve Ticaret Bakanı
Mehmet Zafer Çağlayan 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Nihat Ergün 1 Mayıs 2009 -


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
Faruk Çelik 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Ömer Dinçer 1 Mayıs 2009 -


Ulaştırma Bakanı
Binali Yıldırım 29 Ağustos 2007-


Bayındırlık ve İskan Bakanı
Faruk Nafız Özak 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Mustafa Demir 1 Mayıs 2009 -


Çevre ve Orman Bakanı
Veysel Eroğlu 29 Ağustos 2007-


Bilgi ve Teknoloji ile Medeniyetler İttifakı Projesinden Sorumlu Devlet Bakanı
Mehmet Aydın 29 Ağustos 2007-


Yurtdışı Müteahitlik ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı
Kürşat Tüzmen 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Mehmet Zafer Çağlayan 1 Mayıs 2009 -


Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı
Nimet Çubukçu 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Selma Aliye Kavaf 1 Mayıs 2009 -


GAP ve DAP'tan Sorumlu Devlet Bakanı
Cevdet Yılmaz 1 Mayıs 2009 -


Diyanet İşleri ve Türk Dünyasından Sorumlu Devlet Bakanı
Mustafa Sait Yazıcıoğlu 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Faruk Çelik 1 Mayıs 2009 -


Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı
Murat Başesgioğlu 29 Ağustos 2007 - 1 Mayıs 2009
Faruk Nafız Özak 1 Mayıs 2009 -


Avrupa Birliği'nden Sorumlu ve Başmüzakereci Devlet Bakanı
Egemen Bağış 8 Ocak 2009


Gümrükler, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ve Sosyal Yardımlaşma'dan Sorumlu Devlet Bakanı
Hayati Yazıcı 1 Mayıs 2009 -





Hiç yorum yok:

Yorum Gönder