29 Ağustos 2011 Pazartesi

1. Sınıf Başlangıç Etkinlikleri

1. sınıfın başında öğrencilere ne gibi etkinlikler yaptırabilirim, başlangıç etkinlikleri nelerdir, birinci sınıf için eğlenceli etkinlikler, eğitici öğretici etkinlikler, eğlenceli etkinlikler 1. sınıf için,

KENDİMİZİ ÇİZELİM
AMAÇ:
Çocuğun kendini rahat hissetmesini sağlamak. Kendini ifade etmesine fırsat vermek.
Arkadaşlarını tanımasına yardımcı olmak. Gelişimini izlemesine fırsat vermek.


MALZEME:
Kağıt, zımba, boya kalemleri


MEKAN:
SınıfAÇIKLAMA:
Öğretmen sınıfa çocuklarla birlikte gelir ve önce kendisini tanıtır.
(Adım ...., kahverengi gözlüyüm, saçlarım siyah, .....tane kardeşim var gibi..)
Sonra da çocuklardan kendilerini tanıtmalarını ister. Tüm çocuklar kendisini tanıttıktan sonra, öğretmen yeni bir etkinliğe geçiş yapar. Çocuklara A4 resim kağıtlarını dağıtır. Bu kağıtlara kendi resimlerini çizmelerini ve sağ köşesine de isimlerini yazmalarını ister. İsmini yazamayan ya da yazmakta zorlanan çocukların isimlerini öğretmen yazar. Daha sonra çizilen tüm resimler toplanır. Öğretmen, "ben ve arkadaşlarım" yazılı kapağı bu resimlerin önüne koyar ve zımbalayarak bir albüm oluşturur. Daha sonra çocukların çizdiği bu albümü, çocuk sayısı kadar çoğaltarak çocuklara dağıtımını yapar (fotokopi için bir veliden destek alınabilir) Çocuklara bu albümü eve giderken götürmelerini ve evde ailelerine sınıftaki arkadaşlarını tanıtmalarını ister. Ertesi gün de albümlerini tekrar sınıfa getirmelerini ister.
Bu resimlerin yıl sonuna kadar saklanacağı, yıl sonunda tekrar bir resim çizmelerinin isteneceği söylenir. Yıl sonunda oluşturulan ikinci albüm ile birinci albümdeki resimlerin karşılaştırması yapılacaktır.


Not: İkinci güne de kendi resimlerini çizdirerek başlanabilir ve bu resimler panoda asılarak 1 hafta sergilenebilir.


OKULU GEZELİM
AMAÇ:
Çocukların okulu tanımalarını sağlamak.
Okulda kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak.


MALZEME:
Kağıt, zımba, boya kalemi


MEKAN:
Okul


AÇIKLAMA:
Öğretmen sınıftaki öğrencilerle okulda bir gezi yapar. Müdürün odasından başlayarak çocukları onunla tanıştırır. Öğretmenler odası, tuvaletler, kantin okul bahçesi dolaşılır. Dijital fotoğraf makinesi varsa gezilen yerlerin fotoğrafları çekilir. Daha sonra fotoğraflar, sınıf panosuna asılır. Sınıfa dönülünce her çocuktan gördüğü yerlerin resimlerini tek tek bir kâğıda yapması istenir. Böylece her çocuğun bir okul albümü olur. Öğretmen çocukların albümüne "Ben ve Okulum" isimli başlık sayfası ekler ve bunları zımbalayarak çocuklara verir. Çocuklardan ailesi ile akşam bu gördüğü yerler hakkında albüm üzerinde konuşması istenir. (2 gün sonra da sınıf panosunda asılı olan fotoğraflardaki mekanlar konusunda tekrar konuşulur.)


KIZLAR VE ERKEKLER TUVALETİ
AMAÇ:
Okulun tuvaletin yerini öğrenme.
Tuvaletlerden kendine ait olanı bilme.


MALZEME:
Kız / erkek çocuk yüzleri olan kart


MEKAN:
Sınıf


AÇIKLAMA:
Öğretmen elinde iki tane işaret levhası (bir çubuğun iki yüzüne kız sembolü, diğerinin de iki yüzüne erkek sembolü yapıştırılır) tutar. Çocuklara bu işaret levhalarını gösterip okulda bulunan tuvaletlerin kapılarında bu sembolleri görebileceklerini, kız sembolünün kız çocuklara, erkek sembolünün erkek çocuklara ait olduğunu söyler. Daha sonra oynayacakları oyunu anlatır. Öğretmen elindeki kız ve erkek sembolünden hangisini yukarıya kaldırırsa sembolle eşleşen çocuklar ayağa kalkar. Diğerleri oturur. Aynı zamanda sembolü kaldırırken “kimler tuvalete?” der. Öğretmen çocukları şaşırtmak için levhaları sıra ile göstermek yerine bazen aynı levhayı ardı ardına iki kez ya da daha fazla gösterebilir.
ÇEMBERDE KENDİMİZİ TANITALIM
AMAÇ:
Çocukların arkadaşlarının isimlerini öğrenmelerini ve grupla iletişim kurmalarını sağlama.
Gruba ait hissetmelerini ve grup içinde kendilerini rahat hissetmelerini sağlama.


MALZEME:
-
MEKAN:
Bahçe


AÇIKLAMA:
Öğretmen çocuklarla bir çember olur. Aşağıdaki uygulamalar yapılır:


*I. aşama: Öğretmen sağ tarafa doğru dönüp kendi ismini söyler. Öğretmenin sağındaki çocuk da kendi sağındaki arkadaşına kendi ismini söyler. 2 tur bu uygulama yapılır. 3. turda ters tarafa akım döner. Sola doğru isim söylenir. 4. turda isteyen kişi akımı değiştirebilir. İsteyen çocuk kendine sıra gelince sağ veya sol tarafa dönüp isim söyleyebilir.


*II.aşama: Öğretmen önce model olur. Göz kontağı kurduğu çocuğa doğru kendi ismini söyleyerek ilerler. O çocuk ile yer değişikliği yapar. Bu kez ortaya o çocuk geçer. Uygulama tüm çocuklar ortaya gelecek şekilde devam eder.


*III. aşama: Öğretmen önce model olur. Göz kontağı kurduğu bir çocuğa doğru kendi ismini söyleyerek ilerler. Bu ilerleme esnasında bir hareket yapar. Çemberdeki tüm çocuklar hem hareketi hem ismini öğretmen ile birlikte tekrarlar. Göz kontağı kurduğu çocuğun yerini alır. Bu kez o çocuk ortaya yürür ve bir arkadaşı ile göz kontağı kurup kendi ismini söyleyerek ve yeni bir hareket yaparak ilerler. Ve arkadaşının yerine geçer. Oyun bu şekilde tüm çocuklar ortada ismini söyleyene kadar devam eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder