29 Ağustos 2011 Pazartesi

1. Sınıf Başlangıç Etkinlikleri 4

BİLİN BAKALIM KİM DOKUNDU?
AMAÇ: Sınıfta sessizliği sağlamak. Sınıftaki arkadaşlarını tanımak.
Konsantrasyonu sağlamak.

MALZEMELER:
MEKAN: Sınıf

AÇIKLAMA:
Öğretmen 4 çocuğu torbadan seçerek belirler. Bu çocuklar sınıfta öğretmen masasının yanında dururlar.
Bütün çocuklar gözlerini kapar ve sıranın üstüne kollarını koyarak başlarını yerleştirir. Bütün çocukların bir elleri yumruk yapılmış şekilde işaret parmakları yukarıya kalkmış olarak sıranın üstünde durur.
Seçilen 4 çocuktan öğretmenin işaret ettiği çocuk istediği bir arkadaşının işaret parmağını kapatır.
Bütün çocuklar gözlerini açarlar. İşaret parmağına değilen çocuk ayağa kalkar ve kendisine kimin dokunduğunu tahmin etmeye çalışır. Doğru tahmin ederse kendisine dokunan kişiyle yer değiştirir ve oyunda 4. kişi olarak yerini alır.Doğru tahmin edemezse oyun yine aynı 4 kişi ile devam eder.


Not: Uygulama torbadan seçmek yerine öğretmenin belirlediği kişilerle yapılabilir. Ve bu 4 kişi aynı anda seçtikleri 4 arkadaşının parmaklarını kapatabilir. Tahminde bulunacak çocuk sayısı 4 olarak oyun devam edebilir.

HİKAYE OLUŞTURALIM
AMAÇ:
Grup işbirliği ile bir ürün oluşturmak.
Kendini ifade etmesine fırsat sağlamak.

MALZEME:
-
MEKAN: Sınıf

AÇIKLAMA:
Öğretmen çocuklara bir hikaye anlatacağını ancak hikayede kaldığı yerden sıra ile çocukların devam edeceğini ve hikayeyi birlikte oluşturacaklarını söyler. Uygulama küçük bir örnek gösterilerek anlatılır. "Bir varmış bir yokmuş. Selin isimli bir çocuk varmış. Selin parka gitmeyi çok seviyormuş. Bir gün...."diyerek hikayeyi keser. Öğretmenin söz hakkı verdiği çocuklar, sırası geldikçe hikayeye yeni bir olay/cümle ile birbirlerinin hikayesini tamamlarlar.


UÇAK YAPALIM

AMAÇ:
Çocukların okula karşı sempati duymalarını sağlamak.
Çocukların duygularını ifade etmelerini sağlamak.

MALZEME:
Kağıt
Kalem

MEKAN:
Sınıf

AÇIKLAMA:
Öğretmen çocuklara birer kağıt dağıtır. Buna okulda öğrenmek istedikleri şeyin (veya okulda en hoşuna giden şeyin) resmini yapmalarını ister. Hep birlikte öğretmen model olarak kağıtları uçak yapıp atarak uçururlar. Sonra bu uçaklar toplanır. Tek tek kağıtların üzerindeki resimlere bakılarak bunun kimin resmi olduğu ve ne olduğu hakkında konuşulur.

VÜCUDUMUZLA RESİM BOYAYALIM

AMAÇ:
Çocuğun rahatlamasını sağlamak.

MALZEME: -
MEKAN: Sınıf

AÇIKLAMA:
Her çocuk sırasının yanında ayağa kalkar. Öğretmen herkesin önünde büyük bir resim kağıdı olduğunu söyler. Bu kağıtta da bir resim olduğunu ve ne resmi olduğunu düşünmelerini söyler. O hayali kağıdı belirtilen vücut parçasıyla boyamalarını iletir.
Örneğin;
Parmaklarımızla boyayalım (her parmağımızı tek tek kullanalım)
Avuç içimizle boyayalım (her iki avuç içi ile)
Dirseğimizle boyayalım (her iki dirsek ile)
Başımızla boyayalım
Kulağımızla boyayalım (her iki kulak ile)

Boyama bittikten sonra herkesin resmini öğretmene getirmesi söylenir ve öğretmen hayali resimleri toplar. Sonra sıraların yanında dolaşmaya başlarlar. Öğretmen bir sayı söyler ve çocuklar bu sayı kadar vücut parçalarını sıraya değdirirler. Oyun bitince öğretmen “Herkes sırasına” der ve tüm öğrenciler sıralarına oturur.


TAMAMLAYICI OYUNLAR

İSİMLERİMİZİ TEKRAR EDELİM
AMAÇ:
Çocukların birbirlerinin isimlerini tekrarlayarak hatırlamalarını sağlamak.
Grupla iletişim kurmalarını sağlamak.
Grupla uyum sağlamalarını desteklemek.

MALZEME:-
MEKAN:Bahçe

AÇIKLAMA:
Öğretmen 8 kişilik gruplar yapar. Her gruptan 1. kişi kendi ismini söyler, 2. kişi 1. kişinin ismini ve kendi ismini söyler. Örnek olarak, 1. çocuk “Pınar”, 2. çocuk “Pınar” ve kendi ismini söyler (“Pınar, Işık”), 3. çocuk “Pınar , Işık, Semra” gibi. Bütün çocukların bu oyununu bütün sınıf izler. Eğer çocuk söylemede takılırsa öğretmen ipucu verir. Sonra grupları karıştırarak tekrar 8 kişilik farklı gruplar yapıp oyuna devam edebilir.


BİR ARAYA GELELİM
AMAÇ:
Grupla iletişim kurmalarını sağlamak.
Grupla uyum sağlamalarını desteklemek.

MALZEME:-

MEKAN:Bahçe

AÇIKLAMA:
Çocuklar bahçede istedikleri yönde yavaşça yürürler. Öğretmen bir sayı söylediklerinde o kadar grup olurlar. Örnek olarak, 4 denildiğinde ilk önüne gelen 4 kişiyle hızlıca grup olurlar. Bu oyun öğretmenin değişik sayılar söylemesiyle devam eder.

ARKADAŞININ GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT
AMAÇ: Çocukların birbirlerine güven duymalarını sağlamak.

MALZEME: -
MEKAN: Bahçe

AÇIKLAMA:
Çocuklar karışık olarak istedikleri gibi dururken öğretmen ikişerli eş olmalarını söyler. Eşlere 1 ve 2 no verilir. İlk önce 1’ler istedikleri yöne gidip istedikleri hareketi yapacaklar ve 2’ler onu takip edip yaptıklarının aynısını yapacaklardır. Sonra eşler değişir ve bu sefer 2’ler istedikleri yöne gidip istedikleri hareketi yapacaklar ve 1’ler onu takip edip yaptıklarının aynısını yapacaklardır. Sonra yine karışık olarak tek başlarına yürümelerini söyler ve aynı uygulamayı tekrarlanır. İlk uygulamada eş olanlar bir daha eş olmazlar.

Not: Şayet çocuklar rakam tanımakta zorluk yaşıyorlarsa öğretmen "1 ve "2" yerine, uygulamada 2 renk belirleyip (örnek, sarı- kırmızı gibi) sarılar kırmızıyı, kırmızılar, sarıyı takip edecek şekilde değiştirebilir. Ayrıca çocukların yakalarındaki kartları hem ön hem arka cepheden çocukların görebilmesi için, çocukların göğüslerine ve sırtlarına aynı renkteki kartlar selobant ile tutturulmalıdır.

GRUPLAMA
AMAÇ:Çocukların bir gruptaki elemanları ifade etmesini sağlamak.
Belleklerini desteklemek, işbirliği kurmalarını sağlamak.

MALZEME:
MEKAN:Sınıf

AÇIKLAMA:
Öğretmen bir kategori belirler (kıyafetler, karada/havada/ denizde yaşayan hayvanlar, vücut parçaları, okul, okulda ihtiyacımız olan malzemeler gibi) bir çocuktan başlayarak bu kategoriye ait olan bir elemanı söylemelerini ister. Grup "okul ihtiyaçlarımız..." ise her çocuk gruba ait bir nesne ismi söyler.Öğretmen grup ismini arada bir değiştirir. Tüm sınıfın uygulamaya katılımı sağlanır.

Alternatif: Öğretmen tarafından belirlenen bir grup ismine (örneğin: mutfakta...) ait nesneler söylenirken her çocuktan kendisine sıra gelene kadar söylenmiş tüm nesnelerin isimlerini söyleyip gruba ait kendi belirlediği nesnenin de ismini söylemesi beklenir. (örnek: 1. çocuk: kaşık, 2. çocuk: kaşık-masa, 3. çocuk: kaşık-masa-ocak, 4. çocuk: ...)

ÇİZELİM ANLATALIM
AMAÇ:
Grup işbirliği yapmayı öğrenmek, gruba ait olma duygusu yaşamak.

MALZEME:
MEKAN:Sınıf

AÇIKLAMA:
Öğretmen sınıfı iki gruba böler. Her iki grubun birinci çocuğunu yanına çağırır. Bu iki çocuğun kulağına farklı iki nesne söyler ve kendilerine söylenen nesneyi çizerek grup arkadaşlarına anlatmalarını ister. Grup arkadaşları tarafından tahtada çizilen nesnenin ne olduğu bilinmesi gerekmektedir. Grup nesneyi bildiğinde çocuk sırasına geçer ve kalemi/tebeşiri yanındaki arkadaşına verir. Bu kez bu çocuk öğretmenin yanına giderek kulağına söylenecek kelimeyi öğretmenden öğrenir ve tahtaya koşarak gidip grup arkadaşlarına kelimeyi çizerek anlatır. Oyun tüm grup üyelerinin bir kez çizerek anlatması sonunda biter.

Kelimeler: kalem, bardak, elma, bardak, ev, el, ağaç, güneş, çiçek, tabak, üçgen, daire, kare,yaprak,çarpı,top vb.

Not: Öğretmen 7 yaş çocuklarının gelişim düzeyini düşünerek çizim yapabilecekleri ilave kelimeleri uygulama içine koyabilir.

YAVAŞ HAREKET EDELİM DONALIM

AMAÇ: Çocukların direktifler doğrultusunda çok yavaş hareket ederek kendilerini kontrol etmelerini sağlamak.

MALZEME:
MEKAN: Sınıf

AÇIKLAMA:
Öğretmen çocukların çok yavaş hareket edeceklerini söyler. Yavaş olmaları konusunda çocuklar uygulamayı yaparken ara ara uyarılır. Çocuklar yerlerinden yavaşça kalkar, sıra aralarında dolaşır, tekrar sıralarına gelerek yine yavaşça yerlerine oturur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder