29 Ağustos 2011 Pazartesi

1. Sınıf Başlangıç Etkinlikleri 3

1. sınıfın başında öğrencilere ne gibi etkinlikler yaptırabilirim, başlangıç etkinlikleri nelerdir, birinci sınıf için eğlenceli etkinlikler, eğitici öğretici etkinlikler, eğlenceli etkinlikler 1. sınıf için,


RENKLERLE HAREKET EDELİM

AMAÇ: Çocukların dikkatini toplamalarına yardımcı olmak, kendilerine güvenmelerini sağlamak.
Öğretmenin direktiflerine uygun davranmak.

MALZEME: 3 Renk Sticker, 3 Renk Mini Karton (mavi,kırmızı,sarı)
MEKAN: Bahçe

AÇIKLAMA:
Öğretmenin hazırlamış olduğu mavi, sarı kırmızı kesilmiş stickerlar çocukların sağ ayakkabılarının altına yapıştırılır. Çocuklara her rengin farklı bir hareketi olduğu söylenir. Mavi renkli olanlar 3 kere zıplayıp el çırpacak, sarı renkte olanlar tek ayak üzerinde 3 kez zıplayacak, kırmızı renkli olanlar ise çift ayak 3 kez zıplayacaklar. Öğretmen elindeki mavi kartı gösterdiğinde sadece maviler hareketlerini yapacaklar. Uygulama sarı ve kırmızı için de yapılacaktır.


SINIFTA OLURSA
Öğretmen elindeki renk kartını gösterdiğinde o karttaki renge sahip çocuklar kendilerine söyleneni yapacaklardır.
Mavi renkli olanlar 3 kere el çırpacak, sarı renkte olanlar 3 kez göğüslerine vuracak, kırmızı renkli olanlar da oturdukları sıralara 3 kez vuracaktır. Öğretmen çocuklara kartları gösterirken şaşırtma yapabilir.


ÖRÜMCEK AĞI
AMAÇ: Sınıftaki çocukların birbirlerinin isimlerini tanımalarına yardımcı olmak.
Kendi duygularını ifade etmeleri sağlamak, Kendilerine güven duymalarını sağlamak.

MALZEME: Yumak
MEKAN: Bahçe

AÇIKLAMA:
Çocuklar çember olur. Öğretmen bir yumağın ucundan tutarak yumağı atmak istediği çocuğun adını söyler ve yumağı ona atar. O da ucundan tutup yumağı atmak istediği bir başka arkadaşına atar. Bütün çocuklar yumağı atarken atış yapacakları arkadaşının ismini söyler. Tüm çocukların yumağı atma ve tutması sonucunda ortada bir örümcek ağı oluşur. Öğretmen daha sonra çocukların örümcek ağını biraz havaya kaldırmalarını ister. Elindeki ipi sarmaya başlar ve sardıkça tek tek ipin uçlarından tutan çocukların isimlerini söyler.

Oyunun alternatifi: Öğretmen örümcek ağını biraz yukarı kaldırıp başlangıç noktasında olduğu ipi yanındaki çocuğa verip onunla yer değiştirebilir ve çocuktan ipi sarmasını isteyebilir. Ya da örümcek ağı yere yakın tutulup, ipin son ucu hangi çocukta ise o çocuğun ağın üzerinden geçerek ipin bir diğer ucundaki arkadaşının ismini söyleyip ipi sarmaya ve sonuna kadar işlemi bu şekilde yapmasına destek olunur.


NE ÇİZDİM?
AMAÇ: Çocuğun rahatlamasını sağlamak.
Grup işbirliği yapmak. Sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurmak.

MALZEME: Kağıt

MEKAN: Sınıf

AÇIKLAMA:
Öğretmen çocuklara birer kağıt verir. Herkes kağıdın arkasına birer ev eşyası çizer. Öğretmen yapılan resimleri çocukların sırtına selobantla resim gözükmeyecek şekilde yapıştırır. Kimse kimsenin resmini görmemektedir. Öğretmen çocuklardan ikisini tahtaya kaldırıp karşılıklı eş olmalarını ve birbirlerine çizmiş oldukları resmi hareketle anlatmalarını ister. Bildiklerinde sırtlarındaki resimlerine bakarlar ve yerlerine geçerler. Öğretmen yeni iki kişiyi çağırarak uygulamayı tüm sınıf yapana kadar tekrarlar.

Not: Öğretmen ikili eşleşmeyi yan yana oturan çocuklar içinden seçmez.

DONDURMA AVI
AMAÇ:
Okulun kısımlarını öğrenmek. Çocukların problem çözmesini desteklemek.
İşbirliği ile öğrenmeyi sağlamak. Grubun arasındaki ilişkileri desteklemek.

MALZEMELER: İpucu kartları ve dondurma kartı.

MEKAN: Okul

AÇIKLAMA:
Öğretmen büyük bir dondurma kartı hazırlar. Onu sınıfa saklar. Çocuklara “okulda dondurmalar saklanmış şimdi onu bulacağız” der. Önceden hazırlamış olduğu ipuçlarının yazılı olduğu kağıtları ve bunlarla ilgili resimleri oluşturur. İlk önce birinci ipucunu sınıfta okur. “Bütün okulu idare eder. Masası ve sandalyesi vardır.
Odasına kapı vurmadan girilmez. Neresidir ve kimdir bu?” Çocuklar “müdür odası” deyince hep beraber oraya gidilir ve orada müdürün verdiği (öğretmenin daha önce odaya koyduğu) ikinci ipucunu öğretmen okur. “Teneffüs çalar. öğretmenler dinlenir" der. Çocuklar öğretmenler odasına gider. Öğretmen bu sefer oradaki ipucunu okur. “Orada öğreniriz hep beraber yazmayı okumayı, arkadaşlarımızla çalışırız toplama çıkarmayı, öğretmenimiz olmasa kim öğretir bize bunları. Nerde yaparız bütün bunları?” Çocuklar sınıf dediklerinde sınıfa gidilerek sınıfta dondurma resmi ararlar ve bulunca hepsine birer dondurma verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder