29 Ağustos 2011 Pazartesi

1. Sınıf Başlangıç Etkinlikleri 2

1. sınıfın başında öğrencilere ne gibi etkinlikler yaptırabilirim, başlangıç etkinlikleri nelerdir, birinci sınıf için eğlenceli etkinlikler, eğitici öğretici etkinlikler, eğlenceli etkinlikler 1. sınıf için,


RESMİMİ ALABİLİR MİYİM?
AMAÇ:
Sınıftaki çocukların birbirlerini tanımalarını sağlamak.
Oyun oynayarak birbirlerinin isimlerini öğrenmelerini sağlamak.


MALZEME:
Kağıt tabak, Max jingle


MEKAN:
Bahçe


AÇIKLAMA:
Bu çalışma için "ben kuklası" çalışmasındaki tabaklar kullanılacaktır. Tabaklar yere konur. Öğretmen bir müzik parçası çalar ya da bir şarkı söylerken bütün çocuklar bu tabakların etrafında dans edeceklerdir. Müzik sustuğunda her çocuk herhangi bir tabağın önünde duracaktır. Öğretmen bir çocuğun adını söyler ve onun yerini alır. Çocuğa etrafı dolaşarak kendi resmini bulmasını söyler. Bulduğunda resminin önünde duran arkadaşına adını söyleyerek “Resmimi alabilir miyim?” der. Tabağını alıp o arkadaşı ile yer değiştirir. Yeni ebe aynı şekilde oyunu devam ettirir. Ne zaman ki öğretmenin önündeki resmin sahibi gelip tabağını alırsa oyun ikinci tura geçer.


EL ÇIRP İLETİŞİM KUR
AMAÇ:
Çocukların grupla iletişim kurmalarını sağlamak.
Gruba ait hissetmelerini ve grup içinde kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak.


MALZEME:
-


MEKAN:
Bahçe


AÇIKLAMA:
Çocuk sayısına göre sınıf gruplara ayrılır. Her grup bir çember oluşturur. Öğretmen sağındakine dönüp baş üstünde el çırpar ve gözle iletişim kurar. Yaptığı hareketin aynısını çocuğun da yapıp onun da kendi sağına dönerek göz teması kurduğu arkadaşına aynı hareketi göstermesi istenir. Tur bu şekilde devam eder.


Uygulama çeşitleri: Başın üstünde el çırpma- göğsüne vurma- dize vurma hareketleridir. Her uygulama çeşidi 2-3 kez sağ yönden başlayarak yapılır. Öğretmen daha sonra yön değiştirebilir. Uygulamadaki herhangi bir çocuk kendisine sıra geldiği zaman tam ters yöne dönerek iletişimi sürdürebilir.
TOP ELDEN ELE
AMAÇ:
Çocukların iletişim kurmalarını oyun yoluyla kolaylaştırmak.
Gruba uyum sağlamalarını desteklemek.


MALZEME:
-
MEKAN: Bahçe


AÇIKLAMA:
Bütün çocuklar çember olur. Öğretmen hayali topu çocuklardan birine verir. Fakat bu arada topun özelliğini de söyler. Öğretmen bu özelliğe göre hareketi de yapar. (Çok büyük ise taşıyamayacak kadar büyük olduğunu tutuşundan belli eder) Bir tur bu özellikteki topu elden ele geçirerek ya da istediği kişiye götürerek, tur tamamlanır. İkinci turda topun farklı bir özelliği söylenerek top (hayali) elden ele geçirilir.
Bu özellikler şu şekilde olabilir: Çok küçük top- çok büyük top-çok ağır top- çok hafif top


Not: Çocuklar isterse topu birlikte de taşıyabilirler.
LİDERİ BUL
AMAÇ:
Çocukların grup işbirliği yapmalarını sağlamak.
Öğretmenin direktifini dinleme farkındalığı yaratmak.


MALZEME: Torba


MEKAN: Bahçe


AÇIKLAMA:
Öğretmen çocuklara alçak ses, yüksek ses, sus yönergelerini anlatır. Konu ile ilgili bir oyun oynanır.


Oyunun kuralı: İki farklı torbada sınıftaki çocukların isimleri bulunur. Öğretmen torbalardan birinden bir isim seçer ve o isimli çocuk gruptan uzaklaştırılır. Diğer torbadan bir başka isim seçer. O çocuk liderdir. Lider bir hareket bularak aynı hareketi arkadaşlarının yapmasını isteyecektir. Lider istediği zaman hareketi değiştirebilecektir. Önemli olan çocukların yüz hareketleri ile kimin kendilerini yönlendirdiğini belli etmemeleridir. Bu hatırlatma çocuklara yapılır. Ebenin üç tahmin hakkı vardır. Ayrıca ebe çember içinde lideri bulmak için dolaşmak zorundadır. Oyun yeni ebe ve lider seçimleri ile devam eder.


ÇANTAMDA NE EKSİK?
AMAÇ:
Okul çantasında bulunan ders gereçlerinin adını öğrenmek.


MALZEMELER:
Resimli kartlar (kurşun kalem, kırmızı kalem, çizgili defter, Kalem tıraş, makas, silgi)
Selobant ve makas


MEKAN:
Sınıf


AÇIKLAMA:
Öğretmen öncelikle resimli kartları sınıfın farklı yerlerine dağıtır. Daha sonra tahtaya tebeşir/tahta kalemi ile olabildiğince büyük bir çanta çizer. Çocuklara bu çantanın kendi okul çantası olduğunu söyler. Ancak içine koyacakları malzemenin sınıf içine dağıldığını, çocuklardan bu konuda ona yardımcı olmalarını ister. Çocuklara sınıf içinde dolaşarak çantasında olabilecek malzemelerin resimlerinden sadece 1 tanesini bulup sıralarına tekrar gelip oturmalarını ister. Öğretmen çocuklara tek tek isimleri ile hitap ederek “………………….(çocuğun adı) çantamda ne eksik?” der. Adı söylenen çocuk sınıfta bulduğu ve çantada olması gereken materyalin adını söyleyip, kartı tahtada çizili olan çantanın üzerine yapıştırır. Tüm çocuklar elindeki malzemeleri çanta üzerine yapıştırana kadar oyun devam eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder