29 Ağustos 2011 Pazartesi

1. Sınıf Başlangıç Etkinlikleri 1

1. sınıfın başında öğrencilere ne gibi etkinlikler yaptırabilirim, başlangıç etkinlikleri nelerdir, birinci sınıf için eğlenceli etkinlikler, eğitici öğretici etkinlikler, eğlenceli etkinlikler 1. sınıf için,


EN SEVDİĞİM
AMAÇ:
Çocukların arkadaşlarının isimlerini öğrenmelerini ve grupla iletişim kurmalarını sağlamak.
Gruba ait hissetmelerini ve grup içinde kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak.


MALZEME:Sınıf sayısının yarısı kadar yeşil kart,Sınıf sayısının yarısı kadar sarı kart,Sınıf mevcudu kadar kırmızı kart


MEKAN:Sınıf


AÇIKLAMA:Öğretmen sınıftaki çocukların yarısının yakasına yeşil kart, diğer yarısının yakasına da sarı kart iliştirir. Yeşil kartı olanlar etrafta dolaşacak, sarı kartı olanlar yerlerinde hareket edecekler. Öğretmenin elinde ise kırmızı kartlar bulunmaktadır. Çocuklara “Başla” komutu verilir ve çocuklar yakalarındaki karta göre gereken hareketi yaparlar. (Yeşiller sınıfta dolaşır, sarılar yerlerinde hareket eder) Öğretmen çocuklardan birinin yanına gidip çocuğun adını söyler ve en sevdiği şeylerle ile ilgili bir soru sorar. (Örneğin, en sevdiği renk) Çocuk soruya cevap verince çocuğun yakasındaki kartı alır ve elindeki kırmızı kartı çocuğun yakasına takarak çocuğun olduğu yerde durmasını ister. Öğretmen bütün çocuklarla aynı uygulamayı yapar. Tüm çocukların yakasında kırmızı kart olana kadar oyun devam eder.

ÖĞRETMEN DEDİ Kİ


AMAÇ:
Öğretmenin direktiflerine uyumu kolaylaştırmak.
Oyun yoluyla verilen direktifi uygulamak.
MALZEME:


MEKAN :Sınıf


AÇIKLAMA:Öğretmen bütün çocuklarla beraber bir oyun oynayacağını söyler. Burada belli uyarılar vereceğini ve hızlıca onu yapmalarını ifade eder. Yalnız dikkat edilecek şey çocukların sadece “Öğretmen dedi ki" ile başlayan uyarıları yerine getirmesidir. Bu cümleyle başlamayan uyarıları yapmamaları söylenir.


Öğretmen aşağıdaki uyarıları verir:
Öğretmen dedi ki;
Başınıza dokunun
Gülümseyin
El sallayın
Parmak kaldırın
Parmak ucunuza değin
Etrafınızda dönün
Yerinizde zıplayın.
Bazen de öğretmen “öğretmen dedi ki” demeden herhangi bir yönerge verir (örnek: "oturun")


Şaşırtmaca oyuna neşe verir. Gittikçe uyarılar hızlıca verilmeye başlanır.


BEN KUKLASI


AMAÇ:Çocukların kendilerini rahatça ifade etmelerini sağlamak.
MALZEME:Kağıt tabak, renkli yünler, pipet, makas, elişi kağıdı
MEKAN:Sınıf
AÇIKLAMA:Çocuklara birer kağıt tabak dağıtılır. Verilen malzemeleri kullanarak kağıt tabaktan kendi yüzlerini oluşturmaları istenir. Kahve, siyah, sarı yün parçalarını saç olarak yapıştırmaları istenir. Makas, yapıştırıcı ve elişi kağıtlarını kullanarak göz, burun, ağız, kulak yapabilecekleri söylenir. Öğretmen çocuklardan sırayla, yaptıkları maskeyi yüzlerine kapatıp kendileri ve aileleri hakkında bilgi vermelerini ister. Tüm çocuklar tek tek bu tanıtımı yapar.
KALEM KUTUSU
AMAÇ:
Çocukların lokomotor gelişimlerini sağlamak.
İletişim kurmalarını oyun yoluyla kolaylaştırmak.
Gruba uyum sağlamalarını desteklemek.
MALZEME:Kalemtıraş, silgi


MEKAN:Bahçe


AÇIKLAMA:
Çocuklar sınıf mevcuduna göre 6 kişilik 6 gruba ayrılabilir. Her grup kendi içinde çember olur. Bir çocuk ortaya geçer ve ebe olur. Öğretmen çemberde bulunan çocukların bastıkları alanı "x" işareti ile belirler. Çocuklardan bir grubun elinde kalemtıraş, bir grubunun elinde silgi olacaktır. (çocukların kendi malzemeleri kullanılabilir) Öğretmen "kalem kutumdaki kalemler bende, sizde ise silgiler ve kalemtıraşlar var. Ben "kalemtıraş" deyince kalemtıraşlar yer değiştirecek,"silgi" dediğimde silgiler yer değiştirecek, "kalem kutusu" dediğimde tüm silgi ve kalemtıraşlar yer değiştirecek" açıklamasını yapar. Bu yer değiştirme sırasında ortadaki çocuğun boşalan yeri almaya çalışacağını ve boşalan yeri çocuk aldıysa açıkta kalan çocuğun ortaya geçeceğini belirtir. Yeni ebe o olur. Oyun tüm çocuklar ebe olana kadar devam eder.


Temel Kural: Ayrıca bu değişimler esnasında önemli olan yerdeki "x" işareti üzerine basmaktır. Şayet değişim yapacak bir çocuk, değişim esnasında "x" dışına çıkarsa geri dönemez. Bunun yanı sıra halkada yönergeye göre yer değişimi esnasında yan yana gelmiş aynı malzemeye (kalemtıraş, silgi) sahip iki kişi yer değiştiremez. Uygulama sırasında çocukların elindeki malzemeyi birbirlerinin görebileceği şekilde tutmaları gerektiği vurgulanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder