25 Temmuz 2011 Pazartesi

Ramazan’da Kavun Karpuzla Susuz; Hurma ve Kayısıyla Kalsiyumsuz Kalmayın!Ramazan’da Kavun Karpuzla Susuz; Hurma ve Kayısıyla Kalsiyumsuz Kalmayın!
Hurma ve Kayısı Kemik Erimesini Engelliyor

Ramazan ayının yaza gelmesi çok uzun süreli aç ve susuz kalınacağı için zor olsa da; meyvenin en zengin dönemine rastladığı için suyun yanı sıra meyve tüketiminizi artırarak uzun süreli susuzluğa dayanabilirsiniz.

Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Yıldırım Karacanoğlu Ramazan’ın yaza denk gelmesiyle birlikte su tüketiminin artması gerektiğini; ancak çok fazla su tüketemeyenler için yaz meyveleri kavun ve karpuzun susuzluğu gidermede çok iyi bir alternatif olduğunu dile getirdi.
Onbir ayın sultanında iftar sofralarının baş tacı olan; tüketimi zirve yapan hurma ve kayısının kalsiyum deposu olduğuna değinen Karacanoğlu, ‘Yüksek kalsiyum ve potasyum içeren hurma, kayısı gibi meyveler terlemeyle kaybettiğimiz mineralleri yerine koymak için çok iyi bir kaynaktır. Ayrıca özellikle kadınlarda daha sık görülen kemik erimesini önlemek amacı ile süt yoğurt gibi asıl kalsiyum kaynaklarının yanında hurma ve kayısı da her gün tüketilmelidir. Yüksek kalsiyum değerleri bu açıdan çok işe yarayacaktır. Bu meyveleri de ara öğünlerde ve her sofranızda tüketmeye devam edin.’ açıklamasında bulundu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder