2 Temmuz 2011 Cumartesi

1. SINIF ÖĞRETMENLERİNE TAVSİYELER

1.SINIF ÖĞRETMENİ NE YAPMALI?,1.SINIF DENEYİMLERİM,1.SINIFA BAŞLARKEN, EYVAH 1. SINIF ÖĞRETMENİYİM, İLKÖĞRETİM 1. SINIF İÇİ TAVSİYELER, 1.SINIF ÖĞRETMENLERİNE TAVSİYELER

Merhaba arkadaşlar. 1. Sınıf öğretmenlerinin 1 yıl boyunca neler yapmaları gerektiği karşılaşabirlecekleri güncel sorunlar  konularında birlgiler vermeye ve uygun olan yolu seçmeniz için kısmende olsa klavuz olmaya çalışacağım.
İlköğretim 1.sınıf gerçekten denildiği gibir çok önemlidir. Çocuklar 1. Sınıfta boş zihinlerine yep yeni levhalar koyarlar ve bu levhaları işlerler. Belleklerinde ilk öğretmen şeması oluşur ilk arkadaş şeması ilk okul müdürü şeması …bunların doğru oluşturulması gelecek yaşantısında da ona lazım olacaktır.  Kıymetli arkadaşlar yapılması gerekenlerin gerekçelerinden çok direk yapılacak işlere geçmek istiyorum ki zaten gerekçelerini de bu işlerle birrlikte düşünüp ele alabirliriz.
Gerekçelerimizi öğretmen üzerinde oluşturacağız veli ve öğrencilerin yapması gerekenleride öğretmenin hatırlatmasını isteyerek sıralamış olacağız.


--Birr iki hafta sonra ilköğretim 1. sınıfta öğretmen olarak görevinize başlayacaksınız…--

(  P ) Her yönünüzle 1. Sınıf öğretmeni olmaya hazır olun.
(      ) 1. Sınıf dokümanları hakkında önceki yıllarda 1. Sınıf okutmuş öğretmen arkadaşlarınız kısa sohbetler edin
(      ) Okul günleri başladığında evrak hazırlamak sizin için çok zahmetli birr iş olacaktır ayrıca evrak hazırlamak yerine öğrencilerim için birrşeyler yapsam daha iyi olur şeklinde düşüncelerinizde olacaktır bu yüzden mümkünse gerekli olabirlecek her tür evrakınızı şimdiden hazırlayın. Yıllık planlarınızı araştırın zümre tutanağı vs. gibir sonradan hazırlanacak evrakların dahi birrer taslağı birlgisayarınızda bulunsun.
(      ) Birldiğiniz gibir 1. Sınıf öğrencileri diğer sınıflardan 1 hafta önce oryantasyon ve okula uyum çalışmaları için okula gelmektedirler ve bu dönem içerisinde ders yapılmamaktadır. Bu süreçte öğrencilerinizle oynayacağınız oyunları araştırın. Sınıfa uygun olup olmadıklarını düşünün.
(      ) Bu 1 haftalık dönemde arasıra resim yapabirlirsiniz ancak çocukların ne resim çantası nede boyası olacaktır. Resim yapmak için kuru yada pastel boya temin edin resim kâğıdı yada a4 kağıdı temin edin. A4 kağıdının yarısını öğrenciye verin çünkü tam kağıt büyük gelir.
(      ) Eğer birr müzik aleti çalabirliyorsanız mutlaka 2.3. günlerde onlara birr müzik aleti çalın çalamıyorsanız da birrkaç şarkı öğrenin ve söylemek için hazırlık yapıp uygun birr zamanda söyleyin. 
(      ) Onlarla birrlikte söyleyebirleceğiniz şarkıları da belirleyin imkânınız varsa birlgisayarınıza yükleyin hoparlör  temin edin onlara dinletin sözlerini birrkaç defa sizde söyleyin sonra birrlikte söylemeye çalışın.
(      ) Mutlaka oyun havası sevilen ritmik şarkılar vs müzik arşivinizde bulunsun ara sıra oynamaları için sınıfta müzik açın ve ilk olarak siz oynayın, birrlikte oynayın.
(      ) Çocukların en sık gidecekleri yer wc’ler olacaktır mümkünse onlardan evvel siz wcleri kontrol edin aksaklıklar varsa hemen idareye birldirin.
(      ) Çocukların ilk günlerde yanlarında sabun olmayabirlir wclerde de sabun konulmamış olabirlir bu yüzden birr sıvı sabun edinmeniz faydalı olacaktır.
(      ) İlk günlerde boş kağıt üzerine boyama yapabirleceğiniz gibir çeşitli karakterleri boyama sayfalarını da boyayabirlirsiniz. Böyle birr boyama etkinliği yaptıracaksanız mutlaka önceden fotokopi işlerinizi hallediniz. Her gün için en fazla 2,3 sayfa yeterlidir.
(      ) İlk gün giyeceğiniz kıyafeti belirleyiniz mümkün olduğunca sade olmak sizi daha anlaşılır kılacaktır. Kendinizi en güvenli hissedeceğiniz şekilde giyinin. Küçük çocuklarla ilgileneceğiniz için zaman zaman hızlı hareket etmeniz gerekecek zaman zaman oturup kalkabirleceğinizi eğilebirleceğiniz çömelebirleceğinizi unutmayın ve sizi rahatsız etmeyecek birr kıyafet seçimi yapın.

VELİ İLETİŞİM VE TOPLANTILAR
(      ) ilk hafta veli toplantısı her gün yarım saat yapın ve ilk hafta mutlaka tüm velilerle tanışın.
(      )Velilerinizin telefon numaralarını mutlaka ilk günden öğrenin varsa okuldan veli tanıma formlarını isteyin yada kendiniz bir  form hazırlayıp veli telefon numaralarını alın.
(      ) ben tüm velilerimin cep numaralarını aldım onları 3 ayrı grup yaptım(20şerli) sonra da her akşam yapılması gerekenleri 1 mesajla onlara kısaca birldirdim ve onlarda çok menün oldular bende faydasını gördüm. İlk zamanlar yapılacak ödevler vs. her şeyimesajla yazdım çok hoşlarına gitti hatta birr çok konuda da kısa kısa birlgiler verdim. Mesajı gruba gönder seçeneğini kullanarak tek tek göndermekle uğraşmadım vakit almıyor. Ayrıca birr çok operatörün ucuz mesajları var her ay  9liraya 1000 mesaj aldım zaten 40 veliye her gün 1 mesaj çekseniz birle 20 günde 800 mesaj yapar. Fazla fazla yetiyor tavsiye ederim.
(      )İlk hafta velilerinizle çok iyi bir iletişim kurmaya gayret edin mümkün olduğunca sevecen kabullenici ve kucaklayıcı olmaya çalışın. Genelde öğretmen ve veli ilişkilerindeki en büyük sorun maalesef ki öğretmenin kendisini çok üst seyide görüp veli ile iletişimden kaçınmasından kaynaklanmaktadır.
Öğrencilerinizi yada onların ailelerini değiştirme gibir bir şansınız yok yada kalıptan çıkmış gibir tek düze birr insan profili ile sürekli karşılaşma şansınızda yok… velilerinizi kabullenin onlarında değerli olduklarını anne olduklarını baba olduklarını unutmayın ne tipte ne kıyafette ne düzeyde olurlarsa olsunlar onlara değer verin. Unutmayın alçak gönüllülük en büyük erdemlerdendir ve sizi yüceltir. Onlara olan saygınızla kendi saygınlığınızı arttırmış olursunuz.
(      ) Velilerinize ilk olarak asla ve asla çocuklarının ödevlerini yapmamaları gerektiğini sadece yardımcı olmaları gerektiğini birr kaç tane gösterdikten sonra çocuğun kendisi yapması için fırsat vermeleri gerektiğini söyleyin. Asla ödevleri velilerin yapmasına izin vermeyin bu tarz ödevleri beğenmekten kaçının.
(      ) İlk hafta velilerinize öğretim sisteminde ki değişimi anlatın. Artık hece sistemi ile değil ses temelli cümle yöntemiyle öğretim yaptığımızı sessiz harfleri ‘be,ce,de,fe…’ gibir değil direk sesin kendisini ‘b,c…’ dediğimizi anlatın. Bunları anlatırken telaffuza önem verin ve mümkünse tüm harfleri sizin istediğiniz şekilde söylemeleri için velilere söylettirin asla eski şekliyle söylememeleri gerektiğini defalarca söyleyin.
(      ) okul araç gereç listesi belirleyin ve bunları acilen almaları gerektiğin söyleyin.
Ancak açık ve net söylemeliyim ki genledeklavu çizgili güzel yaz defteri hariç diğer deflerler pek kullanılmıyor oyüzden mümkünse 3 tane güzel yazı defteri aldırın boya vs aldırın gerisine pek gerek yok… okumaya geçtikten sonra matematik defteri aldırıp birşeyler yazdırabirlirsiniz. Ancak güzel yazı defteri çok ama çok lazım olacaktır unutmayın…
(      ) Güzel yazı defterinin kılavuz çizgili ve adam gibir birr defter olması için uyarın. Bazı çocuklar çizgileri güzel olmayan ucuz defterlerden alıyorlar ve yazıları da kötü oluyor. Hatta kırtasiyeye gidin ve defterinizi kendiniz seçin sonra da velilerinize ben kırtasiyeciye söyledim gidin benim adımı söyleyip alın şeklinde uyarın yoksa gene birldikleri gibir alırlar.
(      ) Kıyafetlerin hafta da birr mutlaka yıkanması gerektiğini mümkünse alt kıyafetlerin birrer tane yedeğinin olması gerektiğini belirtin.
(      ) Çocuklardan herhangi bir hastalığı olanları mutlaka tespit edin. Bazı öğrenilerin sürekli WC ye gitmesi gerekebirliyor böbrek rahatsızlığı olanlar olabirliyor. Hastalıkları öğrendikten sonra nasıl davranılması gerektiğini ne yapılmaması gerektiğinide sorun daha sonra zorluk çekebirlirsiniz.
(      ) Çocuklardan altına kaçıranların olup olmadığını sorun ve bunların isimlerini iyi öğrenin Wc ihtiyaçlarını istedikleri zaman giderebirleceklerini söyleyin hatta bazı öğrencilerin izin dahi almadan çıkabirlecekleri ortamı oluşturun. Sessizce çıkıp gitsinler ama sadece hasta olanlar tabir ki.
(      ) çocukların yaşlarının tam olup olmadığını sorun. Bazen ölen abirsinin kimliğini arkadan gelene veriyorlar ve çocuk yaşından evvel okula geldiği için başarısız olabirliyor.
(      ) Çocukları hemen tanımaya çalışın onların birlişsel psikomotor düzeylerini ölçmeye gayret edin yaşının yada gelişim düzeyinin gerçekten yetersiz olduğuna kanaat getirdikleriniz üzerene ilk hafta yoğunlaşın ve onlarla ilgili kanaatlerinizi belirginleştirin. Başka öğretmenlerden de bu konuda destek alın rehberlik servisi ilede görüşebirlirsiniz. Bu tarz öğrenciler varsa kesinlikle bu yıl gelse başarılı olamaz ama seneye gelse başarılı olabilir dedikleriniz varsa onların aileleri ile konuşun ve bu yıl anasınıfına yönlendirin kayıtlarını sildirmeye çalışın(tabi  buna okul ve aile izin verirse)
Bu iş için aile imzalı bir dilekçe yeterli olur okul çocuğu hemen ana sınıfına kaydeder.
Ancak öğrencinin gelişim düzeyini yine yetersiz buluyorsanız ve bu yetersizliğinde zamanla düzelmesinden de ümitsizseniz yani çocuk RAM lıksa yani zihinsel vs yetersizlikler kalıcı ise bu çocukları ana sınıfına yönlendirmek doğru olmaz direk rehberlik servisine yönlendirin Ram raporunu almaya bakın. Ancak bazı çocuklar sonradan açılabirliyor  o yüzden bu hususta  çok dikkatli olmalısınız zira birr öğrencinin hayatı ile oynayabirlirsiniz. Sizin yetersiz gördüğünüz ilerde çok büyük değişimler gösterebirlir bunu asla unutmayın.
(      ) Velilerinizden anne baba ayrı olanları tespit edin. Bu tarz çocuklarda genelde duygusal sıkıntılar olabirliyor onlara bol bol sevgi göstermeye gayret edin.
(      ) Eğer projeksyon makinesi vs almak iin belirli bir para toplamayı düşünüyorsanız bu konuyu da ilk hafta mutlaka konuşun ve kısa zaman içerisinde bu parayı toplayın.
(      ) Birr çok veli projeksiyon makinesinin ne işe yaradığını birlmemektedir ben bu konu için velileri sunum odasına toplayıp 5 dakikalık güzel bir ders anlatımı ve sunum yaptım ve eğer isterseniz ben çocuklarınıza böyle teknolojik bir eğitim verebirlirim yada kara düzen tahtada derste anlatabirlirim dedim siz nasıl isterseniz deyip durumu anlattım. Hemen hemen tüm velilerimden para geldi.
(      ) Unutmayın ki sizin para toplama yetkiniz yok (ama siz toplicaksınız) J ama veli temsilcisi yada sınıf annesi topluyomuş gibi olacak. Akıllı başlı bir veli bulun bu durumu söyleyin kendi velilerinize de toplanan paralarla ilgili hesap vermekten çekinmeyeceğinizi söyleyin faturaları zaman zaman gösterin onların güvenlerini mutlaka kazanın yoksa tek kuruş alamazsınız. Temsilci velinize de eğer bir durum olursa unutma paralar sende deyinJ yani bu işin kitabı bu maalesef ..ha tabir böle yapmayıp ta direk olarak paraları velide toplayabirliyorsanız ne ala size.
(      ) Fotokopilerinizi çektirirken dikkatli olun çocukların anlayabirlecekleri gibi anlaşılır olsun ama aynı zamanda fuzulide olmasın yani bazen bir fotokopi çekiliyor içinde yazı yazılacak 5 kelime var yok çocuk 30 saniyede yapıp getiriyor buda fuzuli birr masraf oluyor. İçerik güzel anlaşılır ve dolu olsun.
(      ) Temizliğin öneminden velilere mutlaka sıkı sıkı bahsedin çocuklarını 2 3 güne bir yıkamaları gerektiğini söyleyin ilk hafta mutlaka bit kontrolü yapsınlar ve çocuklarını öle okula yollasınlar. Çaktırmadan sizde okulda yapabirlirsiniz.
(      ) Maalesef bir çok öğrenci tuvalet temizliğinin nasıl olması gerektiğini birlmemektedir bu konuda velilerinizi de uyarın çocukların bağımsız tuvalet yapabilme ve temizlenme alışkanlığı kazanmaları gerektiğini defalarca söyleyin.
Sizde okulda dolaylı olarak güzel bir dille çocuklarınıza bu işin nasıl yapılması gerektiğini anlatabirlirsiniz.
(      ) Kız öğrencilerin saçlarının güzelce taranmış olarak ve arkadan bağlı olarak gelmesi gerektiğini söyleyin. Bu konuda gevşeklik yapan velileri de ilerleyen zamanlarda uyarın öğrencilerinizden de dağınık saçla gelenleri uyarın. Kızlar saçlarını saldıklarında ders yapmaktan çok saç düzeltme işiyle ilgileniyorlar. Erkelerinde saçlarının kısa  olması gerektiğini söyleyin.
(      ) ilk hafta beslenme listesi dağıtın ve o beslenme listesine uyulması gerektiğini belirtin. Aksi durumda çocukların envaı çeşit besin getiriyorlar ve üzerlerine döküyorlar bazılarının canı çekiyor vsbirr çok sorun çıkabirliyor. Ayrıca bazı veliler işin kobayına kaçıp evde birr şey hazırlamadan hazır yiyecekleri beslenme çantasına koyarlar hazır yiyecek alınmaması konusunda mutlaka uyarın ve evde kendileri hazırlamaları gerektiğini söyleyin. Sizde dikkat edin boyu küçük gelişimi yetersi çocukların beslenme çantalarında genelde hazır yiyecekler göreceksiniz. Velinin tembelliği çocuğun gelişimine de etki etmektedir.
 (      ) İlk günlerde veliler çok aşırı duygusal olacaklardır  çocuklarından kopmak istemyeceklerdir, çocuklarda aileden ilk ayrılışları olacğaı için ağlama aşırı sıkılma evi özleme gibir davranışlarda bulunacaklardır. Hatta annelerde de aşırı derecede bir kıskançlık sözkonusudur çocuklarını kendilerinden bağımsız hiç birr şey yapmaz gibir görmektedirler ki bu çok yanlış bir davranıştır. Genellikle okulun ilk haftalarında sınıf kapılarında bekleyen veliler ağlayan çocuklar çok fazla görülmektedir. Bu durumun çözümü iki türlüdür 1.si velinin güvenini kazanmak sizin o çocuğun ihtiyaçlarını karşılayabirlecek birr kiş olduğunuzu göstermenizdir. 2. Side çocuğun orda 5 saat boyunca uyumlu bir şekilde durmak zorunda olduğunu anlamasından geçer. Bunu içinde çocuklar sınıfa alındıktan sonra mutlaka veliler uzaklaştırlmalıdır.okul dışına çıkartılmalıdır. Çok falza sorun olan öğrenciler varsa bunların velileri tespit edilerek bunlar için kademeli birr yöntem izlene birlir ancak diğerleri için mümkün olduğunca kesin hareket edilmelidir. Öğrenci velileridemalesefki aşırı duygusallıktan dolayı sınıf kapısı kapanırken çoucğunu son kez öpme son kez el sallama son kez sarılma gibir davranışlarda bulunmaktalar budurumlarda çocuğun hemen ağlamasına anneyiistemesine sebep olmaktadır. Aslında bu velinin birlerek yaptığı bir davranıştır çocuğumu burda bırakıyorum ama aslında o beni çok seviyor gösterisidir maalesef. Bu tür durumlarda öğretmen kesin birr tavır sergileyerek velilerin bunları yapmamasını istemeli bunların çocuklarının hayatında olumusuz etkiler yapacağını söylemlidir.
(      ) Bazı öğrenciler ise gerçekten çok fazla ağlamaktalar bunları için kademeli alıştırma yöntemi kullanılmalı gerekirse sert bir dille konuşulmalıdır.  Siz bu öğrenciye karşı kesin bir dille burda durmak zorunda olduğunu aktarırsanız kalma ihtimali artar. Bunun yanı sıra öğrenci ile pazarlık yapılmasıda bir yöntemdir. Eğer 1 ders yarım saat burda durursa evine gitmene izin veririm. İkinci gün 2 ders durursan izin veririm 3. Gün 3 ders …..gibi.
Bu tarz olanların velileride genelde ‘ ah canım benden ayrılamıyor napsak ki’ tarzındadırlar kesinlikle önce veliyi kenara çekin ve çocuğunun okulda kalması için kesin bir dille konuşması gerektiğini söyleyin. Ağlayan çocuğun velisi yanındaysa velisini görüyorsa ağlaması artar velisini göremiyorsa bir müddet sonra kesilmeye başlar. İlk hafta bu ağlama davranışları hem veli hemde öğrenci tarafından tetiklenmekte maalesef zor bir durum umarım iyi kararlar verebirlirisiniz.
(      ) Bazı velilerde maalesef kendini beğenmiş bir hava olmaktadır. Bu tarz velilerle karşılaştığınızda öğretmen olarak değerli olduğunuzu hatırlatmaktan çekinmeyiniz. Bazı veliler size hitap ederken Hocaaa diye hitap ederler bu hitapların yanlış olduğunu söylemekten çekinmeyiniz. İlk günlerde velilerinize saygı sevgi ve içtenlik içerisinde davranırlarsa sizinde onları severek ve her türlü davranılarını hoş görerek davranacağınızı anlamaları için yerli yerinde hareket eden ancak hatalar konusunda da dikkatli olan birr tavır sergilemeniz doğru olacaktır.

                                                                                                                     AHMET EK


2 yorum:

 1. Hocam çok teşekkür ederim
  Eline sağlık
  Yazdırdım
  Okuyup değerlendireceğim

  YanıtlaSil
 2. Emeğinize sağlık çok teşekkürler

  YanıtlaSil