22 Haziran 2011 Çarşamba

EĞİTİM-ÖĞRETİM SÜRECİNE VELİLERİN KATILIMININ SAĞLANMASI SEMİNER ÇALIŞMASI

EĞİTİM-ÖĞRETİM SÜRECİNE VELİLERİN
KATILIMININ SAĞLANMASI

EĞİTİMDE AİLENİN ROLÜ
Eğitimde ailenin önemi tartışılmaz. Okulun verdikleri ailenin desteği ve kontrolü ile pekişir. Küçük yaşlarda verilen sorumluluk taşıma hissi özellikle ergenlik döneminde çocuk ve aile için derslerin ve yerine getirilmesi gereken sorumlulukların tartışma konusu olmasını engelleyecektir. Aile içinde her bireyin yaşıyla doğru orantılı sorumlulukları olmalı. Bizler nasıl ki ebeveyn olarak onlara hayati ihtiyaçları, bakımı, huzurlu bir aile yaşamı sağlamak sorumluluğunu taşıyorsak, onların da çocuk olarak yerine getireceği sorumlulukları olduğu çocuğa daha küçük yaşlarda verilmelidir.


* Bilinmelidir ki çocuğunuz akranları da dahil olmak üzere farklı bir bireydir. Bu nedenle çocuğunuzun gelişimi ve eğitimi sırasında, karşılaştırma yapmadan, gurur kırıcı olmadan, başarılarını görüp onaylamalı, hatalarını düzeltmeli ama hep ve daima yanında olmalısınız. Çünkü, hata yapmadan doğruları bulması mümkün olmayacaktır. Karşılaştırma yapmak, çoğu zaman çocuk için itici bir güç olmaktan çok çocuğun başarılı olmasını engelleyen, motivasyonunu düşüren ve kendisine olan özgüvenini yitirmesine neden olan bir etkendir. Karşılaştırma yapmak, en iyi ihtimalle çocuğun önüne sınır koymak gibidir. Yetişilmesi gereken bir hedef koymuş olursunuz. Oysa, başarılı olmanın ve bunun sonucunda takdir edilmenin tadını alan bir çocuğun bundan sonraki tek hedefi kendisini aşmak olacaktır. Çocuğunuzun önüne arkadaşlarını, yarışması ve geçmesi gereken hedefler olarak koymak onun için çok da olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

* Çocuklarımız doğdukları andan itibaren yaşamımızın odak noktasıdır. Her anımızın öncelikli programları onlar için yapılır. Her şeyin iyisini onlar için isteriz. İyi bir okulda doğru bir eğitim almalarını, belli başlı üniversitelerde başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmelerini, iyi bir işe girmelerini, işlerinde başarılı olmalarını, iyi bir eş bulmalarını… Hatta bazen durum, ne yapamadıysak çocuklarımızın onu yapmasını sağlamak gibi bir egoya dönüşebilir.

* Dünyaya geldikleri andan itibaren planlamaya ve istemeye başlarız. Temel de istediğimiz, her şeyin iyisi onların olsun. Önemli olan bunu isterken hırsa kapılmamak ve kontrolü kaybetmemektir. Bu istekleriniz ve onların adına belirlediğiniz hedefler konusundaki hırsınız çocuklarınızı sizden uzaklaştırabilir ve onunla olan ilişkinizi zedeleyebilir.

* Çocuğunuzun geleceğine olan inanç eksikliğiniz ona yansır. O bütün bu telaşe ve koşuşturma arasında yaşadığınız kaygıları bir ayna gibi size yansıtır. Kaygı sahibi olmak çok normal, ancak yoğun kaygı hissetmek çocuğunuzun da gereğinden fazla kaygı duymasına ve kendine olan güvenini kaybetmesine neden olabilir. Sonuçta başarı düşüşü kaçınılmazdır. Sınav kaygı ve stresi yaşayan çocukların bir kısmında ailenin yaşadığı yoğun kaygının çocuklar üzerinde ciddi baskı oluşturduğunu ve çocukların buna bağlı bir kaygı ve stres yaşadıklarını görmekteyiz.

* Davranışlarınızla verdiğiniz mesajlara dikkat edin. Söyledikleriniz tavırlarınızla paralel olmalı. Tutarsız söylemler çocuğun size karşı güvenini yitirmesine neden olabilir. ’Bizim için sen önemlisin’ sözünün ardından yaşanan ilk başarısızlıkta ‘senin yapacağın iş bu kadar, sen ne başarısız, ne tembelsin’ gibi sonu gelmeyen konuşmalar yapmak inandırıcılığınızı kaybetmenize neden olabilir.

* Olumsuz motivasyondan kaçının. Eğitimin uzun soluklu bir süreç olduğu unutmayın. Bu dönem içerisinde çocuğunuz, mutlaka inişler, çıkışlar yaşayacaktır. Hep aynı seyirde devam eden bir öğretim hayatı beklemek yanlış olabilir. Buna neden olacak birçok etkenle karşılaşabilirsiniz. Ancak, önemli olan çocuğunuza gerçekte başarabileceği mesajını vermektir.
‘Senden bir şey olmaz, böyle gidersen bir baltaya sap olamazsın’ denilen bir kişi belki hırsa kapılıp başarılı olabilir ama bu çok seyrek gözlenen bir durumdur ve işin kötüsü çocuğunuz ilerleyen zamanda bu tavrı modelleyerek kendi çocuklarına da uygulayabilir.

* Gerektiğinden fazla fedakârlık göstermeyin ve bunu sürekli dile getirmeyin.
‘Sana harcadığımız bu kadar para ile kaç çocuk okurdu’
‘Sen ders çalış diye ne bir yere gidiyorum ne de misafir kabul ediyorum’
Aslında biliyoruz ki ne bu kadar fedakarlık göstermelisiniz ne de bunu çocuğa karşı kullanmalısınız.

* Zaten çocuğunuz çalışması için uygun olan fiziki şartları siz onun adına yaratmadan yaratmalı. Her şeyin ötesinde çocuklarımız birbirinden bağımsız algı düzeyleri ve öğrenme şekillerine sahip olduğundan çalışma ortamlarının da birbirinden farklı olması kaçınılmazdır. Kimi çocuk sessiz bir ortamda daha hızlı öğrenip daha kolay çalışabilirken, bu sessiz ortam bir başka çocuğun konsantrasyonunun daha kolay dağılmasına neden olabilir. Tabi sesli ortamdan söz ederken televizyon karşısında, bilgisayar karşısında ya da elinde cep telefonuyla çalışmaktan söz etmiyoruz. Çocuğunuz adına onun yapması gerekenleri yapmak onun için bir iyilik değildir. Kendisi adına düşünülen bir çocuk, bir süre sonra bu anlamda tembelleşebilir.

* Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın. Karşılaştırma yapmak hem sizi hem de çocuğunuzu mutsuz edecektir. Karşılaştırma yapmak, çocuğun önüne engel koymak gibidir. Çünkü, bu durum çocuğunuzun kendini yetersiz, başarısız ve önemsiz hissetmesine neden olur.

* Olumlu motivasyon yapın. Sürekli eleştirmek ve yargılamak yerine onun başarılı olduğu noktaları da vurgulayın. Çocuğun, aralıksız eleştirildiği bir ortamda mutlu olması daha da önemlisi başarılı olması mümkün değildir. Bunun ona hiçbir yararı olmadığı gibi sizden uzaklaşmasına ve sizinle vakit geçirmek istememesine neden olabilir. İnsanlar olumlu söylemlerle daha kolay motive olurlar. Eleştiri abartıldığında kişi kolayca vazgeçebilir. Bu özellikle içe dönük çocuklarda daha çabuk gerçekleşir.

* Çocuğunuzun elbette başarısız olduğu dönemler de olacaktır. Bu durumda biz ebeveynlerin çok rahat empati kuruyor olmamız gerekir. Hayatınız boyunca yaşadığınız başarısızlıkları düşünün. Bu durum karşısında nasıl üzüldüğünüzü, yaşadığınız başarısızlıkların size ne gibi tecrübeler kazandırdığını unutmayın. İşte bu yüzden çocuğunuzun da zaman zaman bu tip durumları yaşayarak dersler çıkarmasına ve yoluna daha sağlam basarak devam etmesine izin verin.

* Evde huzurlu bir aile ortamı sağlayın. Aile içi geçimsizlikler, anne baba arasındaki iletişim kopuklukları çocuğunuzu da olumsuz etkileyecektir. Mutsuz ve gergin bir ev ortamında çocuğun verimli bir şekilde ders çalışmasını beklemeyin.

* Çocuğunuz yalnızca ders çalışan bir robot değildir. Çocuklar eve geldikleri andan itibaren ders çalış talimatları başlar ve bu durum yatana kadar rutin aralıklarla devam eder. Artık birçok okul tam zamanlı eğitim veriyor. Dolayısıyla, çocukların okuldan ayrıldıkları saat en iyi ihtimalle öğleden sonra üç gibi oluyor. Bu saat bazı okullarda dört, bazılarında ise beş oluyor. Eğer ev, servisle gidilecek uzaklıktaysa eve varış saati altıyı buluyor. Akşam ders tekrarı önemlidir ama gün boyu okulda olan çocuğunuzla kısıtlı olan ortak zamanınızın hiç değilse bir kısmını sohbet ederek, birbirinize zaman ayırarak geçirin ancak, konu ders olmasın. Bu aranızdaki ilişkiyi güçlendirecektir ve sizi onun gözünde sürekli ders yapmasını isteyen bir ev öğretmeni olmaktan çıkaracaktır.

* Tüm bunların yanında rutin olarak yaz, kış, hafta sonu, bayram, ara tatil demeden günlük verimli bir şekilde ortalama iki saat ders tekrarı yapmak çocuğun başarılı olması için oldukça yeterli bir süredir. Her yıl sınav sonuçları açıklandığında derece yapan çocuklarla yapılan röportajlar da bu sonucu doğrular niteliktedir.

* Çocuğunuzun sorumluluğunu üstlenmeyin. Çocuğun yerine ödevlerini yapan, ders notlarını takip eden, okula götürmesi gereken araç gereçleri onun yerine ya da onunla hazırlayan bir ebeveyn olmayın. Bu onun sorumluluğu içinde bir iş. Yapmadığında karşılaşacağı olumsuz durumları hesap edip onun yerine önlem almak çocuğunuzu sorumluluk sahibi yapmayacaktır. Tam tersine, nasılsa kendisi için görevlerini üslenen biri olduğundan bu davranış onu tembelliğe itecektir. Bırakın yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşsin.

Sonuç olarak çocuğunuzun da ayrı bir birey olduğunu unutmayın. Her bireyin toplum içinde ve aile içinde ayrı görev ve sorumlulukları var. Herkes bu sorumluluk alanı içerisinde elinden geldiğince çaba göstermeli. Çocuğunuz bunu bilmeli. Ancak bunu anlatırken çocuğunuzun kişiliğini incitmemeye dikkat edin. Onun kendisini yetersiz hissetmesine ve yoğun kaygı ve stres yaşayarak vazgeçmesine neden olmayın.
Çünkü asıl olan, akıl, ruh ve beden sağlığı bütün çocuklar yetiştirmektir. Eğitim ve öğretimse bir ömür devam eder.

Eğitim-Öğretim sürecine velinin katılımını sağlamak için öğrenci velisini tanımak gerekir. Velinin haklarını, sorumluluklarını bilmesi çok önemlidir. Bu bağlamda aşağıdaki tanım ve süreçler önemlidir.

Öğrenci Velisi: Öğrencinin; anne, baba veya yasal sorumluluğunu üstlenip eğitimiyle ilgilenen kişidir.
Her öğrencinin bir velisinin olması zorunludur. Öğrenciler için, öğrencinin eğitim-öğrenim durumu ile yakından ilgilenebilecek, anne, baba veya yasal sorumluluğunu üstlenen kişidir.

Öğrenci velisinin hakları:
Bilgilendirilmek,
Adil ve saygılı davranış görmek,
Eğitim için gerekli her türlü teknolojiden ve materyallerden yararlanmak,
Okul Aile Birliği aracılığıyla yönetime katılmak,

Öğrenci velisinin sorumlulukları:
Çocuğun her gün okula zamanında ve derslere hazır, okulun kılık kıyafet kurallarına uygun bir şekilde gitmesine yardımcı olmak, her türlü devamsızlıklarda okul yönetimini bilgilendirmek,
Öğretmen tarafından öğrenciye kazandırılan davranışları ev yaşantısında desteklemek,
Bilgi edinmek ve toplamak amacıyla gönderilen her tür anket ve formu doldurup zamanında geri iletmek,
Çocuğun ihtiyaç duyduğu durumlarda ev çalışmaları ve projelerine katkı sağlamak, ancak onun yerine yapmamak,
Çocuğun ruhsal ve fiziksel durumundaki değişmeler hakkında okulu zamanında bilgilendirmek,
Okulun bilgi bültenleri, haberleri, işleyiş kuralları ve toplantıları hakkında bilgi sahibi olmak, (okul web sitesini takip etmek)
Çocuğunun toplumsal hizmet kurumlarında gönüllü olarak çalışmasını, sosyal sorumluluk projelerinde görev almasını desteklemek,
Çocuğunun okul arkadaşları ve onların ailelerin
tanımaya çalışmak,
Veli toplantıları, veli öğretmen görüşme gün ve saatlerine düzenli olarak katılmak,
Çocuğunun internette zararlı içeriklerin yer aldığı sitelere erişmesini engellemek,
Okul rehberlik servisi ile işbirliği içinde çocuğun gelişimini takip ederek yapılacak çağrılara uymak,
Çocuğun yaşadığı çevrede gerçekleştirilen sosyal ve kültürel etkinliklere katılımını sağlamak,
Adres ve telefon değişikliklerini en az on beş gün içerisinde okul idaresine bildirmek,
Okul bilgi iletişim ve paylaşım organlarını düzenli olarak takip etmek,
Özel günlere, proje ve performans sunumlarına, kutlama ve törenlere katılmak, çocuğun hazırlığı için ihtiyacı olabilecek desteği vermek,

Okul-Aile İşbirliği Süreci
Öğrenci Velileri, eğitim öğretim sürecinin vazgeçilmez öğesidir,
Okul ve ailenin ortak dil kullanmaları, ortak tutum içinde olmaları eğitimin kalitesini ve verimini arttırır.
Öğrencilerin; sınav tarihleri, notları, devamsızlıkları, okudukları kitaplara ait bilgilere;
Öğrenci Velisine işleyiş ile ilgili bilgi aktarımı öğrenci tarafından veliye ulaştırılan bültenler ile sağlanır. Öğrenci Velisi ile olan iletişimde öğrencinin etkin rol alması, sorumluluk bilincinin gelişmesinde etkin rol oynar,
Bu bültenler aynı zamanda okul web sayfası yoluyla Öğrenci Velisine iletilir. Gerek duyulduğunda SMS yoluyla da bilgilendirme yapılır,
Duyuruları öğrencilerinden düzenli alamayan velilerin, okul yönetimi ve rehberlik servisi ile konuşarak, çocukların bu disiplini kazanmalarında etkili olacak yönlendirme ve uyarılarda iş birliği yapmaları beklenir,
Aile ya da okul tarafından gözlemlenen sorunların iş birliği ile çözülmesi esastır.
Veliler, diğer öğrencilere okul sınırları içerisinde ve servislerde herhangi bir şekilde müdahalede bulunamaz.
Veliler resmi törenler, etkinlikler, proje sunumlarında, sınıf ve öğretim alanlarını ziyaret ederler, sosyal projelerde öğrencilerimizle iş birliği içinde bulunurlar.
Velileri bilgilendirmek ve öğrenci gelişimlerini takip etmek amacıyla her dönem sonunda bütün öğrencilere karne verilir. Karnede, öğrencinin derslerdeki başarısı ile davranışlarına ilişkin değerlendirme sonuçları ve okula devam durumu gösterilir.
Öğretmen-Veli görüşme saatleri okul yönetimince planlanır. Ders saatinde öğretmen öğrenci velisi görüşmesi yapılmaz. Özel durumlarda okul yönetiminden randevu almanız önerilir.
Veliler, okul yaşantısında çocukları ya da genel öğrenme süreci ile ilgili gözlemlerini, sorunlarını okulun ilgili birimleri ile aşağıdaki basamakları takip ederek paylaşır: Okul Ziyareti > Sınıf ve Şube rehber Öğretmeni > Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi > Müdür Yardımcısı > Okul MüdürüVeli Toplantıları:
Ders yılı başında veliyi bilgilendirme toplantısı ve ders yılı içinde her dönemde en az bir kez veli toplantısı düzenlenir.
Toplantı gün ve saatleri; duyuru yazısı, web sitesi duyuruları ve SMS aracılığıyla velilere duyurulur. Veliler, toplantılara duyuruda belirtilen gün ve saatte katılır.

Veli-Okul Yönetimi Görüşmeleri
Velilerimizin bilgilenme, düşünce, fikir ve önerilerini okul yönetimine iletebilme amacıyla hafta içi her gün okul yöneticileriyle görüşme olanakları vardır.
Velilerimizin görüşme taleplerini ileterek ilgili yöneticiden randevu almaları görüşmenin niteliğini yükseltecektir.

Veli-Öğretmen Görüşme Saatleri
Öğrenci Velisi-Öğretmen paylaşımını bireysel ortamda gerçekleştirmek amacıyla her öğretmenimiz için görüşme saati belirlenir. Velilerin, dönem başında belirlenen veli görüşme saatlerine uymaları beklenir. Görüşmeler veli görüşme odasında, dönem sonlarından 15 gün öncesine kadar yapılır. Belirlenmiş gün ve saatlerin dışında görüşme talebi olan veliler ilgili öğretmenden randevu almalıdır.

Veli-Okul Ziyaretleri
Veliler; çocuklarını görmek, unutulan araç gereçleri iletmek istediklerinde ilgili müdür yardımcısından yardım isterler. Velilerin, ders saati içinde koridorlarda bulunmaları, sınıf pencerelerinden bakmaları öğrencilerin dikkatinin dağılmasına neden olmaktadır. Öğrenci velisi çocuğunu almaya çıkış saatinde gelebilir.

Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi Görüşmeleri
Tüm rehber öğretmen/psikolojik danışmanın önceden belirlenen görüşme gün ve saatleri bulunmaktadır. Görüşme gün ve saatleri dışında yapılmak istenen görüşmeler için, önceden randevu alınması gerekmektedir. Öğrencinin gelişim özellikleri doğrultusunda uzman yardımı alan velilerin, bu bilgiyi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi ile paylaşması esastır.

EĞİTİMDE AİLENİN ÖNEMİ

Eğitimde başarı , zekanın dışında belli ölçütlerin yerine getirilmiş olmasına bağlıdır. Bunların başında öğrenciye aile ilgisi gelir.
Öğrenci başarısını ailenin sosyo ekonomik durumu etkiler.
Aile, çocuk eğitimi ve yetiştirilmesinde anahtar rol oynayan bir unsurdur.
Aile, öğrenmede çocuğun motive olmasını, ilgi duymasını, öğrenmeyi arzu etmesini sağlar.
Aile çocuğun olumlu davranış geliştirmesinde önemli bir rol oynar.
Aile çocukta kişilik ve karakter gelişiminde büyük oranda etkilidir.
Özellikle ilk ve orta öğretim öğrencisi zamanının büyük bir kısmını ailesi ve okul ile birlikte geçirir.Evde geçirilen uyku süresini saymazsak süreler neredeyse birbirine eşittir.
Öğrenci başarısında okulun olduğu kadar ailenin de payı büyüktür.

Çocuk veya genç, okulda öğretmenle yaşarken nasıl öğretmen ilgi ve sevgisine ihtiyaç duyuyorsa , aynı şekilde evde de ailesinin ilgi ve sevgisine ihtiyaç duyar.
Araştırmalar, öğrencinin eğitim öğretim sürecinde aktif olarak rol alan veli veya ailelerin başarıya büyük katkı sağladığı yönündedir.
Okuldaki gözlemlerim, ilgili veli ile ilgisiz velinin çocuklarının arasında başarı açısından farklar bulunduğunu doğrulamıştır.
Rutin işlerin dışında çocukla evde nasıl ilgilenilir?
Ev ödevleri veya çalışmalarının günlük kontrol edilmesi.
Okuldaki çalışmaların eve gelince sorulması, varsa yazılı olanlara kısaca bakılması.
Evde çalışma ve dinlenme sürelerinin ayarlanmasında yardımcı olunması.
Televizyon izleme sürelerinin sınırlandırılması.
Aynı şekilde bilgisayarın yararlı kullanılması konusunda yardımcı olunması
Okuma alışkanlığının kazandırılması için kitap okuyarak örnek davranış içinde bulunulması.
Ailenin evde ilgisi yanında ayrıca okul ve sınıf düzeyinde ilgisi de son derece önemlidir.
Sık sık okulu ziyaret ederek öğretmenlerle diyalog içinde olmak;
Öğrenci öz güveni ve sorumluluk duygusunu geliştirir.
Öğrencinin okula hazırlıklı gelmesini sağlar.
Okula ve öğretmenine güveni artar.
Olumsuz davranışlardan uzaklaşır, olumlu davranışlar geliştirir.
Okul konferanslarına katılmak bilgilenmek bakımından yararlıdır.
Ailede çocuk, sevgi ile yetiştirilmeli daha küçük yaşlarda cesaretlendirip teşvik edilmelidir.
Şurası unutulmamalıdır ki,
Çocuğa harcanmış emek, boşa gitmeyen büyük yatırımdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder