18 Mayıs 2011 Çarşamba

İLK ZAFERİMİZ: DOĞU CEPHESİ 8. SINIF DERS NOTU


İLK ZAFERİMİZ: DOĞU CEPHESİ
20.yyın başlarında Ermeniler Doğu Anadolu’da bir Ermeni Devleti kurmak için; Hınçak ve Taşnak Komitelerini kurdular. Silahlandılar. Anadolu’da isyanlar çıkardılar. Osmanlı Devleti isyanları önleyebilmek için Ermenilere yönelik bir kanun çıkardı.
 Bu kanun:

Tarih:27 Mayıs 1915
  • Sevk ve iskân kanunu(Tehcir Kanunu)
  • Bu kanun ile Ermeniler Suriye’ye doğru zorunlu göçe tabii tutuldular.

NOT: Birinci Dünya Savaşında Ruslar işgal ettikleri yerlerden çekilince, 28 Mayıs 1918de Erivan olmak üzere bir Ermeni Devleti kuruldu.

  Mondros Ateşkes Anlaşmasından sonra Ermeniler Türklere karşı zulümler yapmaya devam ettiler. Bunun üzerine Ermeni Saldırılarına karşı saldırıya geçen Türk Kuvvetleri Ermenileri yener ve Ermeniler barış istemek zorunda kalırlar.

NOT: DOĞU CEPHESİNDE DÜZENLİ ORDU SAVAŞMIŞTIR.
Kazım Karabekir “Ben 15.Kolordu Komutanı Kazım Karabekir. Mondros Ateşkes Anlaşmasından sonra emrimdeki ordunun askerlerini terhis etmedim. Bu ordu milli mücadelenin ilk düzenli ordularındandı.”


  • Barış isteyen Ermenilerle 2–3 Aralık 1920 günü GÜMRÜ BARIŞ ANLAŞMASI imzalandı. Bu anlaşma ile ilgili bilgilerini aşağıdaki boş bölüme yazar mısın?DESTANLAŞAN DİRENİŞ: GÜNEY CEPHESİ

  Sütçü İmam “Ben Sütçü İmam. Maraş Fransız ve Ermeniler tarafından işgale uğramıştı. İşgal kuvvetleri halka karşı kötü davranıyorlardı. Böyle bir durumda sessiz kalamazdım. Düşmana ilk kurşunu ben sıktım. Bu olay Tüm Maraşa örnek oldu ve şehirde bağımsızlık mücadelesi başladı”
                                                               

  • İngilizler; Mondros Ateşkes Anlaşması sonrasında Urfa, Antep ve Maraşı işgal etmişler, daha sonra Musul karşılığında bu gölgeyiFransızlara devretmişlerdir.


    Teymen Said(Şahin Bey): “Ben Teğmen Said. Şahin takma adıyla Ali Fuat paşa tarafından Antep’e gönderildim. Kilis-Antep yolunu tutarak Fransızların Antep'e yardım göndermesini 100 kişilik birliğiyle engelledim. Son kurşunum kalıncaya kadar düşman ateşine karşılık verdim. Antep savunmasının temelini attım.”
  
  • Fransızlar, 12 Şubat 1920de Maraş’tan,11 Nisan 1920de Urfa’dan çekilmek zorunda kalmışlardır.


İtalyanlar II. İNÖNÜ Savaşından sonra, Fransızlar da SAKARYA Savaşından sonra bölgeden tamamıyla çekilmişlerdir.
  • Milli Mücadelenin ilk başarısı Maraş’ta elde edilmiştir.
  • Milli mücadeledeki başarılarından dolayı TBMM tarafından Antep'e "GAZİ" (1923)Maraşa “KAHRAMAN”(1973)Urfaya ”ŞANLI”  (1984)unvanı verilmiştir
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder